تجهیزات اندازه گیری دما

انواع ابزارهای اندازه گیری دما در صنایع مصارف زیادی دارند و بیشتر در دو مدل ترموکوپل و ترموتر مشاهده می شوند. دما را باید یک مقدار فیزیکی و نسبی دانست که میزان سردی و گرمی اجسام با آن تعیین می گردد. بسیاری از صنایع به دنبال اندازه گیری دما هستند تا به هدفشان برسند. ترموتر و ترموکوپل ها هر یک انواعی داشته و به لحاظ کاربرد نیز تفاوت دارند، اما ویژگی مشترکشان، حساسیت در تغییر ویژگی فیزیکی برای نشان دادن دما است. اگر می خواهید با انواع تجهیزات اندازه گیری دما مانند سنسور دما ترموکوبل آشنا شوید، این مطلب را هرگز از دست ندهید. 

1- سنسور دما ترموکوبل 

نخستین و یکی از مهم ترین ابزارهای اندازه گیری، سنسور دما ترموکوبل است که این کار را با تغییر ولتاژ بین دو فلز موجود در آن انجام می دهد. زمانی که دما افزایش پیدا کند، به طبع ولتاژ خروجی ترموکوبل نیز بیشتر می شود. این ابزارها اغلب داخل یک محفظه فلزی یا سرامیکی گذاشته می شوند تا از درمحیط های گوناگون از آن ها محافظت کرده باشند. برخی از انواع ترموکوپل با روکش فلزی به همراه یک لایه خارجی از تفلون ساخته شده است تا مقاومت بیشتری را از آن ها شاهد باشیم. این نوع از ابزارها با هدف استفاده برای اسیدها و محلول های سوزاننده قوی طراحی می شوند. 

2- حسگرهای مادون قرمز 

یکی دیگر از انواع اندازه گیری دما در کنار سنسور دما ترموکوبل، حسگرهای مادون قرمز بوده که اخیرا بیشتر مورد توجه کاربران قرار گرفته است. اصلی ترین ویژگی این دستگاه ها را باید اندازه گیری بدون نیاز به تماس عنوان کرد. وقتی این ابزار را در مقابل یک شی قرار دهید،  سنسور اشعه مادون قرمز را روی آن تابانده و درجه دمای آن را اندازه می گیرد. 

اندازه گیری غیر تماسی اما تفاوت هایی دارد. آب یخ در آن به دلیل تبخیر کمی که دارد، دما آن کمتر از 0 درجه سانتی گراد تعریف می شود. این نشان می دهد حسگرهای مادون قرمز کمی پایین تر از حد واقعی دما را نشان می دهند. 

3- ابزارهای اندازه گیری دما نیازمند مقاومت

برخی دیگر از ابزارهای اندازه گیری دما و سنسور دما ترموکوبل برای کارکرد بهتر به مقاومت نیاز دارند. البته برخلاف ترموکوبل که از ویژگی ولتاژ برای اندازه گیری دما استفاده می کرد، از خصوصیت مقاومت برای اندازه گیری دما بهره می برد. دو مدل ابزار اندازه گیری دما با استفاده از مقاومت در بازار مشاهده می شود تا کاربران با توجه به نیاز و صنعت مد نظرشان به سراغ آن ها بروند. 

C:\Users\MATIN\Desktop\2.jpg

ابزارهای سنجش مقاومت یا آر تی دی و ترمیستورها، این موارد را شامل می شوند. این ابزارها به طور کلی خطی تر از ترموکوپل ها بوده و با افزایش دما، نشانگر آن ها به سمت مثبت به حرکت در می آید. ترمیستورها در سمت دیگر ساختاری نسبتا متفاوت دارند. آن ها را باید دستگاهی نیمه هادی و غیر خطی معرفی کرد که مقاومت آن در صورت افزایش دما، کمتر می شود. 

4- سنسورهای تغییر حالت دهنده

این نوع سنسورها در واقع جزو ابزارهای دقیق اندازه گیری دما نیست، اما کارکردی مشابه با آن ها دارد. این دستگاه ها صرفا تغییر حالت دمایی را در اجسامی همچون یخ به آب یا تبخیر آب به ما نشان می دهند. بنابراین از کاربردهای جذابشان در بسیاری از صنایع نمی توان عبور کرد. این دسته از ابزارها را می توان به صورت برچسب، قرص، مداد و ماژیک در بازار یافت. بدون برگشت بودن این دستگاه ها را باید از ویژگی هایشان دانست که بعد از گذشتن دما از نقطه ای که باعث تغییر حالتش می شود، دیگر نمی توان آن را مثل سابق دید. 

سنسورهای تغییر حالت دهنده مزایایی مانند سنسور دما ترموکوبل نداشته و همین باعث می شود بازدهی کافی را در برخی محیط ها نداشته باشیم. مثلا پاسخ آن ها نسبت به تغییرات ناگهانی دما کند است و دقت آن چنانی در مقایسه با سنسورهای دیگر ندارند. نوع دیگر این ابزارها شامل صفحاتی هستند که داخلشان را کریستال های حامل مایع فراگرفته است. این نمایشگرها اما برگشت پذیر بوده و رنگشان در دماهای مختلف معمولا از مشکی به قهوه ای، سبز یا آبی تغییر می کند. 

5- ابزارهای دو فلزی

ابزارهای دو فلزی که به بیمتالیک هم معروف هستند، کارکردی مشابه با نامشان دارند. دو فلز برای سنجش دما در هنگام گرم و منبسط شدن فلزات در آن ها وجود دارد که به هم متصل می شوند. این اتصال در یک نشانگر انجام شده و در زمان گرم شدن، یک طرف نوار دو فلزی بیشتر از سمت دیگر شروع به انبساط می کند. این جاست که نشانگر حرکت کرده و دما را به کاربران نشان می دهد. برخی مزایای ابزارهای دو فلزی را در ادامه می بینید. البته نباید فراموش کرد که دقت اندازه گیری آن ها به اندازه سنسور دما ترموکوبل نیست. 

  • قابلیت حمل آن ها کاملا آسان است و این برای افرادی که نیازمند به اندازه گیری در محیط های گوناگونی هستند، گزینه ایده آلی خواهد بود. 
  • فعالیت این ابزارها هیچ نیازی به منابع تغذیه دیگر ندارد و این استقلال خود نوعی مزیت مهم تلقی می شود. 

6- ابزارهای ترموتر یا دماسنج

ابزارهای ترموتر که با نام دماسنج نیز شناخته می شوند، از سری دستگاه های انبساط مایع شناخته شده ای هستند که برای اندازه گیری دما کاربرد دارند. به طور کلی آن ها در دو مدل جیوه ای و دیگر فلزات آلی یافت می شوند. ابزارهای ترموتر جیوه ای مایعی قرمز رنگ یعنی همان جیوه را در خود دارند و تفاوتشان با سایر ابزارها در این طبقه بندی همین است. البته به خاطر سمی بودن جیوه، حمل و نقل آن تا حدی برای انسان ها و محیط خطرناک است. کارشناسان به این دلیل، استفاده از فلزات آلی دیگر را به عنوان ترموتر توصیه می کنند. 

7- ابزارهای دیود سیلیکون

در آخر ابزارهای دیود سیلیکون به عنوان حسگرهای برای محدوده های خاص برودتی هستند که مشتریان خود را دارند. این دیودها به صورت خطی عمل کرده و در مناطقی با دمای پایین استفاده می شوند. چنان چه دما بیشتر شود، نمایشگر آن ها به صورت خطی افزایش خواهد یافت. 

سخن پایانی؛ خرید تجهیزات اندازه گیری دما 

این روزها فروش سنسور دما ترموکوبل توسط برندها و فروشگاه های زیادی انجام می شود، اما اعتماد کردن به همه آن ها دشوار است. بنابراین بهتر است سر وقت منبعی رفته که مشتریان از آن رضایت فراوانی داشته باشند. سایت ما انواع تجهیزات اندازه گیری دما از جمله سنسور دما ترموکوبل را داشته و می توانید آن ها را با قیمت های به صرفه نسبت به منابع اینترنتی دیگر و نیز خدمات پس از فروش از آن خود کنید. شیوه سفارش در این سایت نیز بسیار ساده بوده و به چند مرحله ساده محدود می شود. 

keyboard_arrow_up