سنسور جک

نتیجه‌ای پیدا نشد.

قیمت سنسور جک 

سنسورها برای فرمان دهی در سیستم های کنترل ماشین آلات و تجهیزات خودکار استفاده می شوند. جک پنوماتیک از سنسورها برای تشخیص موقعیت خطی پیستون و فرمان گیری استفاده می کنند؛ به علت کاربرد بسیار زیاد سنسور جک در زمینه صنعت، در ادامه مطلب بیشتر درمورد آن صحبت می کنیم.

سنسور جک چیست؟ 

سنسورها به منظور بازخورد موقعیت در سامانه های کنترل، در ماشین آلات و تجهیزات خودکار مورد استفاده قرار می گیرند. جک های پنوماتیکی از حسگرهایی برای تشخیص موقعیت خطی پیستون، برای کاربردهایی که بازخورد موقعیت در آن ها بسیار مهم است، استفاده می کنند.

سنسور جک پنوماتیک یک نمونه از پر کاربردترین سنسور های طراحی شده در صنعت است که معمولا از آن برای کنترل کورس حرکت سیلندرها استفاده می شود. امروزه دستگاه های مختلفی ساخته شده اند که استفاده از هریک از آن ها سبب راحتی کارها خواهد شد، یکی از این ابزارها، سیستم پنوماتیک است.

سیستم پنوماتیک به تکنولوژی هوای فشرده اطلاق می شود که تمام کار آن با کمک هوای فشرده رخ می دهد و یکی از مهم ترین قسمت های موجود در این سیستم جک پنوماتیک است. جک های پنوماتیک با کمک این سنسور به تشخیص موقعیت خطی پیستون و فرمان گیری آن نیز می پردازند.

به صورت کلی یکی از رایج ترین سنسورهای قابل استفاده در سیستم پنوماتیک نمونه مغناطیسی سنسور جک پنوماتیک بوده که از تمام سنسورهای آن از یک میدان مغناطیسی استفاده می کنند؛ بنابراین تمام سیلندرهای پنوماتیک دارای آهنربایی هستند که در داخل پیستون آن قرار دارد.

چرا باید از سنسور برای جک پنوماتیکی استفاده کرد؟ 

از حسگر پنوماتیک به منظور تشخیص موقعیت خطی پیستون در زمان کار استفاده می شود. جک های پنوماتیک در حالت عادی همراه با یک آهنربا که از قبل داخل پیستون تعبیه شده است، ساخته می شوند تا به صورت دلخواه از سنسورهای مغناطیسی استفاده شود.

با توجه به محل نصب سنسور، می توانید موقعیت عملکرد جک پنوماتیک را در امتداد بدنه استوانه ای تشخیص دهید. سنسورهای چندگانه می توانند برای بازخورد موقعیت چندگانه به یک جک پنوماتیک متصل شوند. سیلندرهای پنوماتیک با سنسورهای موقعیتی، امنیت و بازخورد بیشتری را برای اطمینان از موقعیت پیستون برای سیستم پنوماتیک ایجاد می کنند.

دو نوع رایج از انواع بدنه جک پنوماتیک وجود دارد، جک چهار میل و جک DNC، با توجه به نوع بدنه، شیوه های مختلف نصب وجود دارد. شیوه های نصب می تواند با توجه به نوع حسگر تغییر کند؛ بنابراین درک نوع بدنه سیلندر شما و نوع سنسور خیلی مهم است.

سنسورهای پنوماتیک برای مصارف گوناگونی استفاده می شوند، در این بین یکی از اصلی ترین کاربردهای آن ها برای کنترل کورس حرکت سیلندر است؛ در واقع با استفاده از سنسور جک می توانید میزان و سرعت حرکت سیلندر را کنترل نمایید.

باید بدانید که در سیستم های پنوماتیک از سیلندر به عنوان یکی از اساسی ترین بخش های موجود یاد می شود؛ زیرا در سیستم پنوماتیک سیلندر نقش اصلی را ایفا می کند و به همین دلیل باید از یک سنسور پنوماتیک به منظور کنترل سیلندر استفاده کرد.

انواع سنسور جک کدامند؟ 

همانطور که بیان کردیم کنترل سیلندر یکی از مهم ترین وظایف سنسور پنوماتیک است؛ زیرا به عنوان اصلی ترین بخش یک سیستم پنوماتیک وظیفه ورود و خروج هوا و در نتیجه حرکت پیستون را برعهده دارد. علاوه بر این یکی از خصوصیات سنسور مغناطیسی جک پنوماتیک استفاده از میدانی مغناطیسی برای نشان دادن موقعیت پیستون است. این مسئله سبب می شود تا در طراحی تمام سنسورهای پنوماتیک از یک آهنربا استفاده شود. به صورت کلی با استفاده از سنسور جک شرایط مناسبی برای اندازه گیری دقیق موقعیت پیستون فراهم می شود؛ انواع سنسور جک پنوماتیک به صورت زیر است:

جک چهار میل 

جک چهار میل، یکی از نمونه های متفاوت جک های پنوماتیک است که طراحی متفاوتی دارد. در طراحی این جک از چهار میل در بخش بیرونی استفاده شده و به همین دلیل برای اتصال سنسور به آن به پایه فلزی نیاز است. در نهایت پایه سنسور به یکی از میله های موجود در بخش بیرونی جک متصل شده و سنسور آماده کار خواهد شد.

جک پنوماتیک DNC

جک های پنوماتیک DNC یکی از پرطرفدارترین جک هاست. این جک ها طراحی مستطیلی شکل دارند که سنسور را به دو روش می توان به آن متصل کرد. در قسمت انتهایی بدنه جک های DNC شیارهایی وجود دارد که با کمک آن ها می توان سنسور را متصل کرد؛ علاوه بر این نمونه های دیگر جک های پنوماتیک DNC دارای میله های کراواتی هستند که در اطراف بدنه تعبیه شده است. با کمک این میله ها می توان سنسور جک پنوماتیک را متصل کرد و آن را برای انجام پروسه آماده نمود. سنسور را می توان روی میله سوار کرد و در طول سیلندر به موقعیت مناسب کشید. دقت کنید که قیمت سنسور جک به عوامل مختلفی بستگی دارد و به همین دلیل پیشنهاد می شود تا پیش از خرید با کارشناسان مربوطه مشورت نمایید.

برای خرید سنسور جک مناسب چه کنیم؟ 

این روزها شیوه های مختلفی برای انتخاب و خرید سنسور جک وجود دارد که هریک از آن ها دارای مزایای گوناگونی هستند. یکی از بهترین شیوه های موجود پرسیدن از کارشناسان مربوطه است. به صورت کلی برای انتخاب سنسور جک مناسب به موارد زیر توجه کنید:

محیط 

باید به این مسئله دقت کنیم که آیا سیلندر در معرض مقدار زیادی لرزش یا ضربه قرار دارد یا نه؛ همچنین آیا حسگر در یک محیط تمیز بسته قرار گرفته یا به محفظه محافظتی بالا مثل IP67 نیاز دارد یا نه.

سرعت سوئیچینگ 

سنسورهای حالت جامد، زمان سوئیچینگ سریع تری دارد. سنسورهای رایج حالت جامد عبارتند از سنسور AMR و GMR

نوع خروجی 

چه نوع سیگنال خروجی برای سامانه کنترل احتیاج است؟ سیگنال های خروجی PNP و NPN برای دستگاه های حالت جامد مناسب هستند.

ویژگی های سیگنال سوئیچینگ 

قدرت سوئیچینگ و جریان مورد نیاز سیستم کنترل چقدر است؟ باید گفت که سنسور انتخاب شده باید برای عملکرد مناسب آماده باشد.

نصب 

چه گزینه هایی برای نصب انواع سیلندر وجود دارد؟ با توجه به اینکه سیلندر پروفیل شیار دار یا میله بند داشته باشید یا سیلندر گرد، انواع نصب تغییر می کند.

حفاظت از مدار 

در صورت نیاز، سنسورها می توانند از حفاظت ها مداری مثل اتصال کوتاه، قطبیت معکوس و حفاظت از نوسانات استفاده کنند.

جمع بندی 

ما در این مطلب سنسور جک پنوماتیک و کاربردهای مختلف آن را بررسی کردیم. همانطور که متوجه شدید این سنسورها در سیستم های کنترل ماشین آلات و تجهیزات خودکار کاربرد فراوانی دارند و نصب آسان و عملکرد خوب، آن ها را تبدیل به یک ابزار کارآمد کرده است. چنانچه قصد خرید سنسور جک را دارید، می توانید برای مشاهده کاتالوگ سنسور جک و خرید آن از کارشناسان ما کمک بگیرید.

keyboard_arrow_up