کالیبراسیون فشار چیست و چه کاربردی دارد؟

Esperlos-Co.comEngineering & Procurement

تجهیزاتی که در کارخانجات صنعتی به منظور اندازه گیری فشار، دما یا نمایش جریان الکتریکی به کار می روند بعد از مدتی استفاده دقت و استاندارد آن‌ها کاهش می یابد. این مسئله امری طبیعی است؛ اما برای اینکه این دستگاه ها دوباره حالت استاندارد و دقت خود را به دست اورند باید کالیبره شوند. به کمک ابزاری به نام کالیبراتور می توان مقیاس های سنجش گرها را کالیبره کرد و فرآیندی که طی آن دستگاه می تواند مجددا به شکل استاندارد متغیرهایی مثل دما، جریان الکتریکی و فشار را سنجش کند کالیبراسیون گفته می شود. در این مطلب قصد داریم با کالیبراسیون فشار بیشتر آشنا شویم.

کالیبراسیون فشار چیست؟

یکی از تجهیزات ابزار دقیق در فرآیندهای صنعتی، گیج فشار است که برای اطمینان از عملکرد دقیق این ابزار باید در زمان های معینی کالیبره شوند که به این عمل کالیبراسیون گفته می شود. کالیبراسیون فشار از ساده‌ترین روش های کالیبراسیون است که با کمک دستگاه های مختلف فشارسنج میزان فشار را نشان می دهد. با استفاده از کالیبراسیون امکان تعیین اثر خواص کمی مثل اثر حجمی وجود دارد و می توان میزان اصلاح مدنظر را به نسبت نشاندهی مشخص کرد. عناصر اندازه گیری فشار در فشارسنج ها از جنس لوله های بوردون هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار می توان به کاتالوگ کالیبراسیون فشار سنج مراجعه کرد.

تجهیزات کالیبراسیون فشار

متداول ترین ابزار برای کالیبراسیون فشار شامل دستگاه های تست وزن مرده و کالیبراتورهای فشار هستند که توسط آزمایشگاه های کالیبراسیون استفاده می شوند.

1. تست کننده های وزن مرده

به کمک تست کننده های وزن مرده، وزن های قابل ردیابی بر سیال فشار وارد می شود و از این طریق صحت ابزار اندازه گیری فشار مورد بررسی قرار می گیرد. در این ابزار روی سیلندر پیستونی موجود، باری قرار می دهند در این صورت فشاری وارد می شود که می تواند در زیر پیستون تعادل ایجاد نماید. تسترهای وزن کننده دارای دقت بالایی هستند و به عنوان استانداردهای اولیه شناخته می شوند. نحوه کار این تسترها می تواند به صورت هیدرولیکی یا پنوماتیکی باشد.

2. کالیبراتور های فشار

کالیبراتور فشار پر استفاده ‌ترین ابزار برای انجام کالیبراسیون فشار است؛ این ابزار دیجیتال به صورت دستی یا رومیزی هستند. کالیبراتورهای فشارمی توانند دارای پمپ فشار داخلی یا خارجی، مبدل های فشار داخلی یا خارجی و ماژول های الکتریکی یا دما باشند. در صورت مجهز بودن این ابزار به ماژول های الکتریکی یا دما می توانند ولتاژ، جریان و دما را اندازه گیری کنند. کالیبراتور فشار در محیط های انفجاری بالقوه کاربرد دارد و می تواند عملکرد ایمن داشته باشد.

روش کالیبراسیون فشار

رایج ‌ترین روش کالیبراسیون فشار، روش اساسی است که در Euramet/CG-17/v.01 راهنماهای کالیبراسیون مانومترهای الکترومکانیکی توضیح داده می شود. در این روش کالیبراسیون یکبار و در شش نقطه در فشارهای افزایشی و کاهشی صورت می گیرد و تکرارپذیری آن از سه اندازه گیری مکرر در یک نقطه فشار بر آورد می شود.

خرید انواع کالیبراسیون فشار

برای کالیبراسیون فشار در صنایع مختلف ابزار اندازه گیری متفاوتی به کار می روند؛ معمولا سه نوع ابزار اندازه گیری فشار در آزمایشگاه‌های کالیبره وجود دارد که شامل مانومتر، مبدل های فشار و ترانسمیترهای فشار هستند. به منظور اطمینان از عملکرد مناسب این ابزارها بعد از خرید انواع فشار سنج، انجام کالیبراسیون منظم و اولیه توصیه می شود.

۱- مانومتر

مانومترها ابزار اندازه گیری مکانیکی با نشانگر آنالوگ یا دیجیتال هستند که می توانند واحدهای مختلف فشار مثل bar، Pa، psi را نشان دهند.

۲- مبدل های فشار

در مبدل های فشار طی کالیبراسیون فشار، مقدار فشار اندازه گیری شده به یک سیگنال الکتریکی آنالوگ تبدیل می شود؛ این سیگنال متناسب با فشار اعمال می گردد. سیگنال خروجی آنالوگ می تواند به صورت جریان، فرکانس یا ولتاژ نشان داده شود. این مبدل‌های فشار نیاز به منبع تغذیه مداوم خارجی دارند.

۳- ترانسمیترهای فشار

در ترانسمیتر فشار شامل یک مبدل فشار و یک ماژول است که از این ماژول به منظور تنظیم و تقویت سیگنال مبدل استفاده می شود. در این ابزار کالیبراسیون فشار برای فرستنده‌های فشار باید منبع تغذیه مداوم خارجی وجود داشته باشد. یک فرستنده فشار می تواند حاوی اطلاعات خروجی شامل ولتاژ (5 ولت، 10 ولت)، جریان (0-20 میلی آمپر، 4-20 میلی آمپر)، فرکانس یا فرمت دیجیتال مانند RS 232 باشد.

انواع فشارسنج برای کالیبراسیون 

برای انجام کالیبراسیون فشار می توان از انواع گیج فشار و ترانسمیتر به شرح زیر استفاده کرد.

  •  فشارسنج‌های دیجیتال (PT)  
  • ترانسمیتر اختلاف فشار (PDT)  
  •  فشارسنج های عقربه‌ای
  • فشار سنج (PG)
  • سوئیچ های فشار PSH-PSL
  • کالیبراسیون  PSH-PSHH

قیمت کالیبراسیون فشارسنج

قیمت کالیبراسیون فشار به فاکتورهای مختلفی مثل نوع دستگاه کالیبراتور، نوع تک پیستونی یا دو پیستونی، روش کالیبره کردن فشار و محدوده فشار قابل اندازه گیری بستگی دارد. برای استعلام قیمت دقیق کالیبراسیون فشار می توان به آزمایشگاه های فعال در این زمینه مراجعه کرد.

جمع بندی

از فشار سنج های مختلفی برای کالیبراسیون فشار در محیط های صنعتی استفاده می شود. در این مطلب ضمن معرفی روش کالیبراسیون با انواع این ابزارهای اندازه گیری فشار و تجهیزات کالیبراسیون فشار آشنا شدیم

پرسش و پاسخ

کالیبراتور فشار در دو نوع دیجیتال و آنالوگ وجود دارد در دو دسته پرتابل و رومیزی طبقه بندی می شود. کالیبراتور فشار عملکرد ساده‌ای مثل دستگاه اندازه گیری فشار دارد. این ابزار می تواند میزان فشاری را که توسط دستگاه اندازه گیری فشار دیگری قرائت شده است را تایید یا کالیبره نماید.

دستگاه های دستی اندازه گیری فشار ابزار قابل حمل برای کالیبراسیون فشار هستند. این ابزارها در موبایل قابل نصب هستند و می توانند پروفیل های فشار را به صورت دقیق اندازه گیری و ثبت کنند. سنسورهای فشار دراین دستگاه قابل تعویض هستند و تا 8000 بار را می توانند اندازه گیری نمایند. دستگیره های دستی طیف وسیعی دارند و به عنوان ابزارهای آزمایشی برای کاربردهای زیادی در صنایع مختلفی استفاده می شوند. داده های ثبت شده در کالیبراتور فشار دستی با استفاده از نرم افزار رایانه قابل ارزیابی هستند.

خبرنامه

برای دریافت آموزش های رایگان در تمامی صنایع کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید.
ما هر هفته یک آموزش جدید برای شما ارسال می کنیم.

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
keyboard_arrow_up