تجهیزات اندازه گیری سطح

اندازه گیری بسیاری از پارامترها در فعالیت های صنعتی مهم است؛ بنابراین افراد حاضر در این حوزه ها همواره به دنبال بهترین دستگاه ها و ابزارها از برجسته ترین برندها هستند تا بتوانند شاهد پیشرفت کسب و کارشان هم باشند. در نظر گرفتن مناسب ترین و دقیق ترین ابزارهای صنعتی اندازه گیری سطح، به فعالیت های صنعتی تیم های مختلف کمک می کند. در حال حاضر نیز از تجهیزات زیادی در صنایع استفاده می شود که لول سوییچ از آن هاست. البته خود لول سوییچ نیز انواعی دارد که بد نیست به تمام آن ها در این مطلب اشاره شود. 

لول سوییچ چیست؟ 

لول سوییچ یک ابزار برای سنجش سطح مایعات و سیالات است که ارتفاع و سطح سیالات موجود در درون مخازن را به خوبی اندازه می گیرد. در واقع این ابزار را باید از جمله سنجه های دقیقی عنوان کرد که در برابر تغییرات ارتفاع سیالات و جامدات واکنش نشان داده و به کنترل سطوح مخازن می پردازد. مکانیزم اصلی این ابزار هم تعیین مقدار مواد، تنظیم، کنترل و قطع و وصل خروجی در ست پوینت است. 

به خاطر اطلاع از مقدار مواد موجود در مخازن و کنترل سطحشان، لول سوییچ نیز کاربردهای گسترده ای در صنایع دارد. ارتفاع سطح مواد موجود در مخازن زمانی که به یک سطح مشخص می رسند، باعث سوییچ دادن این ابزارها می شود و این ساده ترین تعریف برای شیوه کارکرد این دستگاه است. از این ابزارها در سنجش ارتفاع سیالات همچون بنزین، مخازن آب، سیلوها، مایعات و جامدات در صنایعی نظیر غذایی، دارویی، آب و فاضلاب، فولاد، سیمان و نفت و گاز استفاده می شود. 

انواع سطح سنج ها کدامند؟ 

کنترل سیالات در صنایع مختلف سبب جلوگیری از زیان های شدید می شود. وجود این ابزارها به معنای ممانعت از ریزش مایعات و سیالات درون مخازن است. همان طور که در بالا هم گفته شد، لول سوییچ انواعی دارد و هر یک از آن ها باید مورد بررسی قرار بگیرند تا در نهایت بهترینشان را شناسایی کنید. 

1- لول سوییچ اولتراسونیک

به این مدل از سطح سنج ها اصطلاحا مافوق صوت نیز گفته می شود. این دسته از تجهیزات از نوع غیر تماسی بوده و استفاده از آن ها را حتی در محیط های خطرناک نیز ممکن می سازد. ارسال پالس های صوتی و نیز محاسبه اختلاف زمان رفت و برگشتشان، از جمله وظایف اصلی سطح سنج اولتراسونیک است. این یعنی با در نظر گرفتن سرعت صوت می توان پالس های صوتی را مشخص کرده و سپس به اندازه گیری سطح ارتفاع مخازن پرداخت که آن هم به نوبه خود اهمیت زیادی دارد. 

سیستم های اولتراسونیک در سال های اخیر از فناوری های ویژه ای کمک گرفته اند. مثلا این که نسبت به رنگ و بو حساسیتی از خود نشان نداده و هدف مد نظرشان را به آسانی می یابند. سطح خروجی 4 تا 20 میلی آمپری را می توان از این دستگاه انتظار داشت. همچنین انتقال اطلاعات توسط آن به کامپیوتر نیز میسر است. 

2- سطح سنج شناوری

این دستگاه ها نیز از سنسورهای تماسی ساخته شده و یک شناور مطابق نامشان در آن ها یافت می شود. هنگامی که سطح سیال با تغییر همراه شده و به سوی بالا به حرکت در می آید، شناور در این سطح شروع به جابجایی می کند و این خلاصه ای از فعالیت سطح سنج شناوری است. در واقع این یکی از ساده ترین راه ها برای اندازه گیری ارتفاع مخازن است که برای کنترل سطوح مختلف، کنتورها و دیگر های بخار کاربرد دارد. 

3- لول سوییچ خازنی

برای کارکرد هر چه بهتر لول سوییچ خازنی، می توان آن ها را روی مخازن نصب کرد. میزان و مقدار سطح هم به صورت گسسته و هم پیوسته توسط این ابزار اندازه گیری می شود. همچنین برای اندازه گرفتن سطوح آب و امولسیون کننده نیز می توان سر وقت این دستگاه رفت. خوشبختانه هزینه تعمیر و نگهداری از لول سوییچ خازنی پایین بوده و این می تواند برگ برنده ای برای بسیاری از صنایع باشد. 

4- لول سوییچ رادیو متری

از دیگر تجهیزات اندازه گیری سطح نباید تاثیر لول سوییچ رادیو متری را از یاد برد که با نام گاما هم شناخته می شود. این تجهیزات نیز به صورت غیر تماسی به فعالیت خود ادامه داده و برای بسیاری از کاربردهای گفته شده نیز از آن بهره می برند. در یک طرف لوله یا مخزن، امواج گاما نصب شده و در سمت دیگر نیز از ترانسمیتر سطح استفاده می کنند. مقدار امواج جذب شده توسط ترانسمیتر نشان دهنده اندازه سطح مخزن خواهد بود. 

5- لول سوییچ راداری

در نهایت لول سوییچ راداری را داریم که از یک آنتن برخوردار بوده و در بالاترین سطح مخزن قرار می گیرند. انتشار امواج رادیویی از جمله کارهایی است که لول سوییچ راداری انجام می دهد. از این راه یا حتی محاسبه مدت زمان رفت و برگشت این امواج می توان اندازه گیری سطوح را با دقت بسیار بالایی انجام داد. 

قیمت لول سوییچ به چه عواملی بستگی دارد؟ 

از آن جایی که کاربران زیادی در مورد تعرفه تجهیزات اندازه گیری سطح سوال داشتند، تصمیم به قرار دادن این بخش در مطلب گرفتیم. در ماه های نخست از اختراع این دستگاه، طبیعتا تعداد آن ها چندان زیاد نبود، اما بعدها از سوی برندهای گوناگون بیشتر و بیشتر شد. 

امروزه لول سوییچ را بر حسب عواملی مانند مدل مورد نیاز، نوع مایع درون مخزن، دمای کاری و محیط، تعداد کنتاکت ها، ظرفیت سوئیچ، ضد انفجار بودن یا نبودن، درجه حفاظت یا همان آی پی، نوع جنس، سایز و کانکشن و همچنین نوع فلنج، شیوه نصب و سوئیچ پوینت ها تعیین می کنند. 

البته برند سازنده، شهرت و سابقه ای نیز نقش پر رنگی در قیمت نهایی دارند. برخی لول سوییچ ها بیهوده گران قیمت هستند، اما بعضی دیگر با اضافه شدن تکنولوژی ها و جنس بدنه خوب، تاثیر زیادی روی بازدهی فراوان در کارتان خواهند داشت؛ بنابراین از خوب بودن یک لول سوئیچ برای اندازه گیری سیالات اطمینان حاصل کنید. 

خرید لول سوییچ را از کجا انجام دهیم؟

اگر به دنبال منبعی هستید که فروش لول سوییچ را انجام دهد، خبر خوبی برایتان داریم. تیم ما به عنوان فروشگاهی اینترنتی، همواره در عرضه جدیدترین و بهترین ابزارهای صنایع مانند اندازه گیری و نیز جلب رضایت مشتریان موفق است و شما هم می توانید به جمع مشتریان این فروشگاه بپیوندید. 

تنها کافیست به سایت ما سری زده و در میان تجهیزات مختلف در این حوزه، یکی را با توجه به اطلاعات، نظرات مشتریان و تصاویرش برگزینید. سپس لول سوییچ از سوی شما قابل سفارش خواهد بود. تیم ما بعد از آن محصول مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار خواهد فرستاد تا از آن بتوانید برای دراز مدت بهره مند شوید. 

keyboard_arrow_up