ترموول

ترموول

برای بیشتر صنایع بزرگ و کوچک مهم ترین متغیر، اندازه گیری کمیت دما است؛ چرا که تاثیر زیادی روی ایمنی، کیفیت فرآیند تولید و سودآوری دارد. به طور تقریبی زمانی دما صورت دقیق اندازه گیری می شود که سنسور دما با جریان فرآیند در ارتباط مستقیم باشد. این جریان فرآیندی می تواند خورنده یا فرسایشی باشد و منجر به خرابی سریع سنسور بدون پوشش شود. یک روش رایج برای پیشگیری از چنین مشکلی استفاده از ترموول است؛ در صورتی که نوع مناسبی از ترموول انتخاب شود می تواند به عملکرد بهینه سیستم، تعمیر و نگهداری ساده، یکپارچگی کلی فرآیند در حال اندازه گیری و عمر طولانی کمک زیادی نماید.

ترموول چیست؟

ترموول به صورت یک اتصال استوانه‌ای شکل بوده و دارای یک انتها بسته و انتهای باز است. از این وسیله در جریان فرآیند اندازه گیری دما برای محافظت از سنسور دما استفاده می شود. انتهای بسته ترموول در جریان فرآیند قرار گرفته درون انتهای باز آن حسگر دما وجود دارد؛ این حسگر می تواند یک ترموکوپل، سنسور مقاومتی یا دماسنج باشد. برای اطمینان از اتصال سنسور با ترموول معمولا سنسور دما به کمک فنر به ترموول نصب می شود. به طور معمول در هوای آزاد انتهای باز ترموول بیرون از لوله کشی فرآیند قرار می گیرد؛ بنابراین اگر سنسور خراب شود به راحتی و بدون تخلیه لوله یا مخزن می توان آن را تعویض نمود.

معرفی انواع ترموول

ترموول ها از لحاظ شکل ظاهری و نحوه نصب به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

 ترموول از لحاظ شکل ظاهری

  • ترموول صاف: در این نوع ترموول طول قسمت غوطه ور در تمام بخش ها یکسان است و در مقابل خوردگی و سایش حفاظت خوبی دارد.
  • ترموول مخروطی: کاربرد این مدل ترموول در فرآیندهایی است که سرعت عبور سیال بسیار بالا باشد. در ترموول مخروطی قطر ترموول با نزدیک شدن به نوک انتهایی ترموول کاهش پیدا می کند. 
  • ترموول پله‌ای: در قسمت نوک غوطه وری ترموول پله ای کمترین ماده وجود داشته و پاسخ زمانی سریعی دارد.

ترموول از لحاظ روش نصب

ترموول ها را به سه روش می توان به بدنه لوله یا مخزن نصب کرد که به شرح زیر است.

  • ترموول اتصال رزوه‌ای یا دنده‌ای: این نوع اتصال ترموول به سنسور در مواردی کاربرد دارد که فشار خیلی بالا باشد. در روش نصب رزوه ای، ترموول روی لوله های فرآیند یا مخزن پیچ می شود؛ بنابراین اتصال یا جدا کردن آن به راحتی صورت می گیرد. اتصال دنده ای در مقایسه با سایر روش های نصب ضعیف تر است و احتمال نشتی در آن وجود دارد.
  • ترموول اتصال فلنجی: کاربرد این نوع روش نصب در سرعت و فشارهای بالا است. این نوع اتصال به راحتی به لوله و مخزن متصل و جدا می شود. جنس ترموول اتصال فلنجی از فولاد است و مقاومت بالایی در مواد خورنده دارد. 
  • ترموول اتصال جوشی: روش نصب جوشی ترموول برای مواردی که نیاز به جلوگیری از نشتی است کاربرد دارد. در این نوع اتصال ترموول به لوله فرآیند و به دیواره مخزن، جوش می خورد. در حالتی که فشار سیستم بسیار بالا باشد به حدی که روش نصب فلنجی نیز پاسخگو نباشد از ترموول اتصال جوش استفاده می شود. 

مزایا و معایب استفاده از ترموول

استفاده از ترموول ها در فرآیند باعث افزایش عمر سنسور دمایی می شود و تعمیر و نگهداری ترموکوپل و ترمورزیستن ساده تر خواهد بود. همچنین از سنسور در برابر لرزش، فشار، فرسایش و خوردگی محافظت می شود و بدون نیاز به قطع جریان سیال می توان به راحتی سنسور اندازه گیری را از ترموول جدا کرد. به عنوان مثال در یک تانک روغن اگر به صورت مستقیم ترموکوپل در مخزن استفاده شود در صورت خرابی سنسور مشکلات زیادی برای باز کردن و تعمیر ترموکوپل به وجود می آید؛ در حالی که اگر سنسور به ترموول نصب شود می توان به سادگی و بدون نیاز به آب بندی مجدد روزنه نصب ترموکوپل و بستن بوشن این کار انجام می شود. یکی از معایب استفاده از ترموول کاهش بافتن دقت و پاسخ سنسور است؛ البته در این حالت خطای اندازه گیری کمتر از یک درصد می شود.

نکات خرید ترموول

ترموول وسیله ای پرکاربرد در صنعت است و به منظور اندازه گیری دما استفاده می شود. یکی از موارد مهم در خرید ترموول توجه به جنس و استاندارد ترموول است؛ زیرا اگر استانداردهای لازم در ساخت این ابزار رعایت نشود نمی تواند دما را با دقت بالا اندازه گیری کند و باعث ایجاد خطا در محاسبات می شود. همچنین جنس ترموول باید در برابر فشار و دمای بالا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد. علاوه بر این باید ترموول کیفیت بالایی داشته باشد تا بتواند برای چندین سال مورد استفاده قرار گیرد. 

طول و قطر داخلی نکته دیگر در خرید ترموول است که باید طول این وسیله استاندارد باشد و قطر داخلی آن طوری باشد که سنسور به صورت صحیح درون ترموول قرار گیرد. برای جلوگیری از خطای اندازه گیری و خرید بهترین ترموول باید دقت کنید که در این محصول اندازه سوراخ ها متفاوت بوده و بیشترین مورد استفاده این وسیله با سوراخ های اندازه 0.26 اینچ و 0.385 اینچ است. 

نکته بعد در خرید ترموول توجه به نوع اتصال این وسیله است؛ از لحاظ روش نصب سه نوع ترموول با اتصال فلنجی، جوشی و پیچی وجود دارد. بسته به نوع فرآیند باید از ترموول با اتصال مناسب استفاده کرد؛ برای مثال در فرآیندهای با فشار بسیار بالا، ترموول با اتصالات فلنجی کاربرد دارد؛ زیرا جنس اتصالات این نوع ترموول از فولاد است و در برابر فشار و دما مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. برای سفارش این محصول پرکاربرد می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی کاملی و اطلاعات دقیقی در مورد ترموول در اختیار شما قرار دهند تا خرید اطمینان بخش و سودمندی داشته باشید.

عوامل تعیین کننده قیمت ترموول

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت ترموول نقش دارند که از مهم ترین آن‌ها جنس و کیفیت این محصول است. ترموول های با کیفیت بالا با قیمت گران تری به فروش می رسند؛ ولی طول عمر بالاتری دارند و دما را با کمترین احتمال خطا اندازه گیری می کنند. نوع اتصال و سایز ترموول از دیگر عوامل موثر در قیمت ترموول هستند؛ همچنین قیمت ترموول فلنجی از ترموول دنده ای گران تر است. این محصول را از فروشگاه ها و سایت های معتبر باید خریداری کرد تا بدون نگرانی بتوان از آن استفاده نمود. 

جمع بندی

ترموول یک وسیله کاربردی برای اندازه گیری دما در فرآیندهای صنعتی است؛ با نصب ترموول روی سنسور حسگر دما در برابر خرابی مقاومت خوبی داشته و می تواند برای سال ها استفاده شود. در این مقاله به معرفی ترموول و انواع آن پرداختیم؛ همچنین نکات مهمی در مورد خرید این محصول بیان شد.

keyboard_arrow_up