سنسور دما ترموکوپل

سنسور دما ترموکوپل

در سال های اخیر ابزارها و دستگاه های فراوانی برای اندازه گیری دما ساخته شده اند، اما هیچ یک نتوانستند جای سنسور دما ترموکوپل را بگیرند. این دستگاه با مزایای خوب خود، کسب و کارها و صنایع را در شرایط بسیار خوبی قرار داده است و شاید شما نیز بخواهید از این ویژگی ها به سود خود و تیمتان بهره ببرید. از این رو کسب اطلاعات در مورد سنسور دما ترموکوپل، خصوصیات و انواع آن بسیار مهم خواهد بود. این مطلب نیز به همین موضوع اختصاص دارد و پیشنهاد می کنیم تا انتها همراهمان باشید. 

ترموکوپل چیست؟

همان طور که گفته شد، ترموکوپل از جمله دستگاه ها برای اندازه گیری دما به حساب می آید که دو سیم نا هم جنس را شامل می شود. این دو سر در زمان ساخت باید با دقت به هم جوش بخورند و نقطه اتصالی را تشکیل دهند. این نقطه اتصال در واقع محلی برای اندازه گیری دما است. در زمان تجزیه دما در این اتصال، دستگاه شروع به تولید ولتاژ می کند. در این هنگام، ولتاژ گفته شده برای محاسبه دمای مد نظر ما استفاده می شود. 

سنسور دما ترموکوپل انواع گوناگونی دارد که باید براساس نیاز و خواسته های مربوط به یک صنعت از آن ها بهره برد. انتخاب ترموکوپل اشتباه می تواند منجر به اندازه گیری نادرست دما شود، یا این که این پروسه اندازه گیری به سرانجام نرسد. ضمنا انواع آن را با توجه به بازه دما، مقاومت در مقابل لرزش، دوام و پایداری، مقاومت شیمیایی و نیز سازگاری با کاربردهای مختلف می سنجند و در زمان خرید باید تمام آن ها را در ذهن داشته باشید. 

برخی از آن ها در دماهای بسیار بالا نیز کاربردهای خود را حفظ می کنند و اصلا برای همین کار ساخته شده اند. حال آن که گروه دیگری از این دستگاه ها در چنین دماهایی مقاومت خود را از دست می دهند. البته در مورد انواع سنسور دما ترموکوپل در ادامه صحبت خواهد شد. 

انواع ترموکوپل

سنسور دما ترموکوپل را می توان در ترکیب های مختلفی به لحاظ تنوع فلزات و کالیبراسیون در بازار مشاهده کرد که هر یک ویژگی هایی در خود دارند. از رایج ترینشان که به عنوان فلز پایه نیز از آن ها یاد می شود، می توان ترموکوپل های N، T، E، J و K را نام برد. 

ترموکوپل های مقاوم در دماهای بسیار بالا نیز یکی دیگر از دسته ها را می سازند که مهم ترینشان R، S، C و GB هستند. به این دسته هم ترموکوپل فلز قیمتی گفته می شود که علاوه بر ویژگی گفته شده، دقت بیشتری نیز در اندازه گیری دما دارد. از آن جایی که طول عمر آن ها نیز بالا بوده، طبیعی است تعرفه بیشتری برای آن در نظر گرفته شود. 

ترموکوپل نوع K

نوع K از نیکل-کروم یا نیکل-آلومل تشکیل شده است و به نوعی رایج ترین ترموکوپل در صنایع شناخته می شود. قیمت سنسور دما ترموکوپل در این نوع کم است و از ویژگی های آن می توان دقت اندازه گیری و قابل اطمینان بودن را نام برد. بازه گسترده ای از دما توسط این دستگاه قابل اندازه گیری است. 

ترموکوپل نوع J

نوع J نیز تقریبا رواج خود را در میان دارندگان کسب و کارها دارد. البته بازه دمایی کوچک تری را نسبت به مورد قبلی شامل می شود و عمر مفید آن هم کمتر است. با این حال از نظر هزینه و اطمینان در میان مشتریان درست مانند ترموکوپل نوع K است که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می توانید به کاتالوگ سنسور دما ترموکوپل مراجعه کنید. 

ترموکوپل نوع T

ترکیب مس و کنستانتان این ترموکوپل را به وجود می آورد؛ ترموکوپلی که بسیار پایدار است و در دماهای پایین کاربرد بیشتری دارد. بنابراین اگر در صنعتی مشغول هستید که با دماهای پایین سر و کار دارید، این نوع از ترموکوپل برایتان حلال مشکلات خواهد بود. 

ترموکوپل نوع E 

این نوع از ترموکوپل نیز ترکیب نیکل- کروم یا کنستانتان را شامل می شود و میانگین دمای قابل استفاده برای آن حدود 1000 درجه فارنهایت است. ارسال سیگنال های قوی و کاملا درست از جمله وظایف این ترموکوپل به شمار می رود و دقت در اندازه گیری دما توسط آن نسبت به انواع K و J بهتر است. 

ترموکوپل نوع N

به لحاظ درستی و بازه دمای قابل اندازه گیری، ترموکوپل نوع N را می توان مشابه با نوع K دانست. البته قیمت این مدل به دلیل ویژگی های جانبی و موارد دیگر کمی گران تر است. کاربران زیادی در این روزها به ترموکوپل گفته شده اطمینان دارند و شما نیز می توانید یکی از آن ها باشید. 

ترموکوپل نوع S

از دیگر ترموکوپل های قابل اطمینان در صنایع می توان نوع S را نام برد که در دماهای بالا به کار گرفته می شود. صنایع زیست فناوری و نیز داروسازی بیشترین استفاده را از این ترموکوپل دارند و نباید از دقت اندازه گیری و پایداری بالای آن به راحتی عبور کرد. البته این بدان معنا نیست که این دستگاه در دماهای پایین کاربرد نداشته باشد. 

ترموکوپل نوع R

از دیگر دستگاه های پرکاربرد در دماهای بالا می توان به نوع R اشاره داشت که رودیم بالاتری در مقایسه با مدل قبلی دارد و گران تر است. این محصول را از نظر عملکرد می توان مشابه با نوع S دانست که به خاطر دقت اندازه گیری و پایداری فراوان در دماهای پایین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت سنسور دما ترموکوپل

با توجه به تنوع گفته شده برای سنسور دما ترموکوپل، طبیعی است قیمت آن ها متنوع باشد. هر یک از دستگاه های گفته شده طول عمر و ویژگی های مختلفی دارند و تعرفه بر اساس آن ها و نیز طول عمرشان محاسبه می شود. با این حال می توانید آن ها را با قیمت های به صرفه از فروشگاه ما تهیه نمایید. 

خرید سنسور دما ترموکوپل

این روزها فروشگاه های زیادی اقدام به فروش سنسور دما ترموکوپل به صورت حضوری یا اینترنتی می کنند، اما شاید نتوان به همه آن‌ ها اعتماد کرد. با خرید از فروشگاه ما می توانید از مزایای فراوانی بهره مند شوید؛ مانند خدمات پس از فروش و تحویل سریع درب منزل. ضمنا تیم ما به ارائه مشاوره های رایگان در مورد هر یک از دستگاه ها مطابق با نیاز شما می پردازد. 

سخن پایانی 

می توان با قاطعیت گفت ترموکوپل مهم ترین وسیله در صنایع برای اندازه گیری دما است که در نهایت این اندازه را با دقت فراوانی به ما می گوید. نسل های جدید این دستگاه ها ویژگی های برجسته ای در خود دارند و دقت اندازه گیری در این دستگاه ها نیز افزایش پیدا کرده است. برای تهیه سنسور دما ترموکوپل یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن، حتما به بخش های دیگر سایت سر زده یا با شماره تلفن های درج شده در آن تماس بگیرید. 

keyboard_arrow_up