نتیجه‌ای پیدا نشد.

فیلتر رگولاتور

فیلتر رگلاتور از کاربردی‌ترین قطعات صنعتی در حوزه تعمیرات و نگهداری است که عمدتا در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد زیادی دارد. باتوجه به اهمیت شاخص های مهمی مانند دقت و اجرای استانداردها در هر صنعت و ایجاد چالش ها و اختلالات جبران ناپذیر در صورت فقدان این موارد، خرید فیلتر رگولاتور در مرحله اصلی این صنعت قرار دارد.

همانطور که می دانید ارتباط مستقیمی بین صنعت و مهندسی وجود دارد و دقت بالا در اندازه گیری از مهم ترین مقوله های مهندسی می باشد؛ در نتیجه در صنایع مربوط به برنامه های مهندسی، شاخص اصلی اندازه گیری و دقت است که از اهمیت زیادی نیز برخوردار هستند. برهمین اساس هرچه اندازه گیری دقیق تر انجام شود میزان خطا کمتر و درنتیجه بازدهی و عملکرد مثبت پروژه افزایش می یابد.

با توجه به مواردی که ذکر شد امروزه ابزارهای مختلفی با هدف اندازه گیری های استاندارد و دقیق‌تر طراحی شده است. دامنه اینگونه ابزارهای اندازه گیری تنوع زیادی در صنعت دارد. برخی از نمونه ‌های این دستگاه‌ها مستقیما قابل اندازه‌گیری هستند و با بکارگیری فناوری ‌های نوین همچون داده‌های دیجیتالی، اندازه‌ ها را مستقیماً اعلام می‌کنند و برخی دیگر از آنها نیز دارای عملکرد مکانیکی هستند، ولی براساس استاندارد های مهندسی طراحی و تولید می‌شوند. فیلتر رگلاتور یکی از مهم ترین قطعات صنعتی است که  در رگلاتور نصب می شود. علاوه بر این رگولاتور را در سیستم ‌های پنوماتیک برای تولید فشار و اندازه گیری دقیق و تعریف شده نصب می کنند.

 واحد مراقبت چیست؟

فیلتر رگولاتور از قطعات کاربردی در واحد نگهداری سیستم پنوماتیک است. در این مطلب واحد مراقبت به معنای واحد مراقبت پنوماتیک است که در اینجا قصد داریم رگلاتور فیلتر را که مهم ترین قسمت این واحد است را معرفی کنیم. سیستم های پنوماتیک از گزینه‌هایی است که در اکثر صنایع و ماشین آلات صنعتی کاربرد مهمی دارد.

هرچند سیستم های پنوماتیکی قطعات مهمی در صنعت محسوب می شوند، ولی شدیدا به شرایط محیط مانند رطوبت زیاد و هوای کثیف حساس هستند و ازهمین جهت بهتر است برای راندمان مناسب و بازدهی بالاتر با هوای تمیز و تازه تأمین شوند. درنتیجه برای محیا شدن چنین شرایط استاندارد و مناسبی از برخی قطعات استفاده می شود که به همین قطعات واحد مراقبت می گویند.

قسمت مرتبط با تعمیر و نگهداری به سیستمی اطلاق می شود که هدف از طراحی آنها فراهم نمودن شرایط متناسب با عملکرد سیستم پنوماتیکی است. این بخش از تعمیر و نگهداری دارای قطعاتی نظیر رگلاتور، فیلتر رگلاتور  و دستگاه روغن زن می‌باشد.

کاربرد فیلتر رگولاتور چیست؟

نقش و عملکرد اصلی یک فیلتر رگولاتر یا واحد مراقبتی سیستم پنوماتیک جلوگیری از ورود انواع آلاینده به سیستم پنوماتیک می‌باشد. اساس کار در سیستم‌های پنوماتیک هوای فشرده است به این صورت که باید ناخالصی ها و رطوبت وارد شده را از دستگاه خارج نموده و سپس هوای تازه را وارد سیستم نماید. به عبارت دیگر این قطعه نقش موثری در بخش تعمیرات و نگهداری سیستم‌های پنوماتیک دارد؛ درواقع این قسمت مهم ترین بخشی است که منجر به افزایش طول عمر انواع قطعات می‌شود. به عنوان نمونه، واردشدن هوای ناسالم به دستگاه می تواند منجر به پوسیدگی اورینگ و پکینگ های موجود در شیر فرمان باد، جک، شیرهای پیلوت و محفظه جک شود.

مثال دیگر در مورد سیستم های رنگ است که چنانچه از  فیلتر ریگلاتور استفاده نشود، اختلالاتی نظیر ایجاد حفره های آب و بروز ناهمواری در سطح کاری که رنگ روی آن اجرا شده مشاهده می‌شود. فیلتر رگلاتور به دلیل حفظ کیفیت هوا، تنظیم درست فشار هوا، کاهش هزینه ها و همچنین جلوگیری از آسیب به سایر دستگاه‌ها اهمیت ویژه ای در صنایع دارد.

به طور کلی کابرد عمده و از دلایل مهم خرید فیلتر رگلاتور استفاده در صنایع زیر می باشد: 

  • صنایع ریسندگی الیاف نساجی 
  • صنایع تولید مواد بهداشتی
  • صنعت تولید مواد غذایی
  • شست و شو و آرایشی
  • صنایع تولید خودرو
  • صنایع پتروشیمی
  • صنایع داروسازی 
  • صنایع ساختمانی

معرفی اجزای فیلترهای رگولاتور 

رگولاتور: این قسمت با بکارگیری منبع فشار، وظیفه ی تنظیم میزان فشار ورودی هوا در دستگاه را دارد. با وجود این قطعه درصورتیکه نیاز باشد می‌توان میزان فشار مورد نظر را در محدوده‌ی خاصی ثابت نگه داشت.

فیلتر: نقش اصلی فیلتر در این قطعه جداسازی ذرات آلوده از هوای ورودی است. 

پورت خروجی: عملکرد اصلی این وسیله خارج کردن رطوبت وارد شده از هوا می باشد ضمنا این قسمت، اصلی ترین و مهم ترین بخش در فیلتر رگولاتور است.

انواع فیلتر رگلاتور

فیلتر رگولاتور پنوماتیک: این مدل از فیلترهای رگولاتور در انواع مختلفی تولید می شود که عبارتند از: فیلترهای رگولاتور پنوماتیک دارای پوشش فلزی، فیلتر رگولاتور پنوماتیک دیجیتالی، فیلتر رگولاتور پنوماتیک با قابلیت تعویض سریع

فیلتر رگولاتور مینیاتوری: این نوع فیلتر نیز یک نوع فیلتر رگولاتوری ترکیبی است. این قطعه دارای یک فیلتر و همچنین یک تنظیم کننده‌ی ذرات مینیاتوری است. از این نوع فیلتر به منظور تنظیم دقیق رطوبت و فشار هوا استفاده می‌شود.

فیلتر رگولاتور ترکیبی: از مشخصات بارز این نوع فیلتر می‌توان به فیلتر و تنظیم فشار ، کنترلر شیر، گیج‌ها و براکت های نصب شده اشاره کرد. به علت وجود چنین ویژگی ها در بخش زیادی از صنایع مهم و حساس نظیر نفت و گاز برای خرید فیلتر رگولاتور اقدام می شود.

قیمت فیلتر رگلاتور

از آنجاییکه این محصول یکی از مهمترین قطعه های واحد کنترل سیستم پنوماتیک است و در بازار ایران یک قطعه وارداتی محسوب می شود، قیمت فیلتر رگلاتور ممکن است در زمان های مختلف و همچنین با برند های متفاوت فرق داشته باشد. بنابراین بهتر است بدانید قبل از خرید فیلتر رگولاتور باید استعلام بگیرید.‌

درواقع با توجه به وارداتی بودن این قطعه دلیل اصلی نوسانات در قیمت این محصول، تغییرات نرخ ارز و میزان فروش فیلتر رگلاتور در بازار است. با مشاهده قیمت ‌های مختلف درج شده این محصول در کاتالوگ فیلتر رگولاتور می‌توان متوجه تفاوت قیمت ها در زمان‌های مختلف شوید.

علاوه بر تغییرات ارزی و تاثیر مستقیم بر قیمت این قطعه، یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت این محصول، برند آن است. امروزه کاربران می توانند به راحتی این محصول را از راه‌های مختلف خریداری کنند و قطعا هر چه برند مشهور و تایید شده باشد مطمئن‌تر و بهتر خواهد بود و به مراتب قیمت آن در بازار نیز بیشتر است.

کلام پایانی:

یکی از مواردی که بهتر است قبل از خرید فیلتر رگلاتور به آن توجه شود دریافت مشاوره مفید و کاربردی در زمان خرید و نصب قطعه است. باتوجه به تفاوت قیمت فیلتر رگلاتور در نوع برند و میزان کیفیت پیشنهاد می‌شود به مراکز معتبر فروش فیلتر رگلاتور مراجعه کنید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره قبل از خرید و نصب قطعه با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید. پرسنل ما با ارائه مشاوره های کاربردی و اصولی شما را در زمینه یک خرید موفق و کاربردی راهنمایی خواهند کرد.

keyboard_arrow_up