Esperlos-Co.comEngineering & Procurement

واحد مراقبت فوروارد (FORWARD) یکی از محصولات پنوماتیک تولیدشده توسط شرکت چینی FORWARD می باشد. این شرکت زیرمجموعه ای از برند فستو آلمان است، با این تفاوت که تمامی محصولات و تجهیزات فستو در این واحد صنعتی، تولید نمی شوند.

واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد که به طور مختصر FRL unit نیز نامیده می شود به عنوان یکی از محصولات بسیار باکیفیت و پرکاربرد شرکت فوروارد، ابزاری است که در اصل در راستای تحقق هدف عملکرد صحیح سیستم های پنوماتیک و افزایش طول عمر آن ها طراحی و تولید شده است. حال ببینیم این هدف توسط واحد مراقبت فوروارد به چه نحوی تحقق می یابد.

هوای فشرده حاصل از عملکرد کمپرسورها معمولاً آلوده و در برخی موارد دارای فشاری بیش از حد مورد نیاز سیستم پنوماتیک و سایر سیستم های صنعتی می باشد. اگر چنانچه این هوای آلوده و پرفشار به تجهیزات دیگر تزریق شود، موجب آسیب دیدگی آن ها و بروز خطرات جبران ناپذیر خواهد شد.

واحد مراقبت FORWARD در حقیقت برای جلوگیری از این آسیب ها مورد استفاده قرار می گیرد و از این جهت بهره گیری از این ابزار در سیستم های پنوماتیکی لازم و ضروری می باشد.

مواقع لزوم استفاده از واحدهای مراقبت پنوماتیکی فوروارد

واحد مراقبت فوروارد در اصل سه کارکرد عمده دارد. این واحد، عملکردهای فیلتر مواد زائد، تنظیم کننده سیستم و روغن کاری اجزا را انجام می دهد. البته برخی از واحدهای مراقبت فوروارد هر سه عملکرد را پوشش می دهند و برخی نیز دو عملکرد از این بین را اجرایی می سازند و انتخاب اینکه کدام نوع از واحدها تهیه شود، بستگی به نیاز سیستم دارد. برخی از مواقع لزوم استفاده از واحد مراقبت فوروارد در ادامه لیست شده اند:

 • استفاده از ابزار و تجهیزات پنوماتیک در منزل یا محل کار؛
 • در صورت نصب یک سیستم HVAC؛
 • در صورت نیاز به هوای تمیز برای مرکز یا محل کار؛
 • در مواقعی که می خواهید عمر، ایمنی و قابلیت اطمینان سیستم هوای خود را بهبود بخشید؛
 • و …

واحد مراقبت فوروارد یا FORWARD FRL unit

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، واحد مراقبت فوروارد در اصطلاح انگلیسی با نام FRL unit شناخته می شود. در واقع نام‌گذاری واحد مراقبت فوروارد بر اساس حرف اول سه عملکرد اصلی این تجهیز کاربردی صورت گرفته است؛ یعنی حرف F حرف اول عبارت Filter، حرف R حرف اول عبارت Regulator و حرف L نیز از عبارت Lubricator اخذ شده است.

به بیان واضح تر، یک واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد از سه جزء اصلی فیلتر، تنظیم کننده و روان کننده به منظور ارائه عملکرد صحیح و مراقبت کامل از سیستم پنوماتیک، بهره می برد.

چنانچه صاحبان صنایع و مصرف کنندگان سیستم های پنوماتیک و دیگر سیستم های صنعتی بهره گیری کننده از هوای فشرده، بخواهند قابلیت اطمینان بیشتری را از عملکرد تجهیزات و قطعات موجود در سیستم ها دریافت نمایند و همچنین طول عمر بیشتری را از این قطعات شاهد باشند، نصب یک واحد مراقبت فوروارد می تواند به آن ها کمک شایان توجهی نماید.

شمای کلی عملکرد واحد مراقبت فوروارد

اجزای تشکیل دهنده یک واحد مراقبت فوروارد به منظور انجام اقدامات زیر با یکدیگر همکاری می کنند:

فیلتر در یک واحد مراقبت، نقش زداینده رطوبت، گرد و خاک و دیگر مواد مضر برای قطعات سیستم های صنعتی را بازی می کند. در واقع اولین کار واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد، ارتقای سطح کیفیت هوای ورودی به سیستم ها می باشد.

رگولاتورهای واحد FRL با هدف تنظیم کردن فشار هوا و همچنین کنترل نمودن آن در فرآیندهای مختلف سیستم مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه رگولاتور، پس از عمل فیلتر کردن هوا آغاز می شود و به عبارتی دومین مرحله از روند عملکرد سیستم واحد مراقبت فوروارد است.

برای اینکه ابزار و تجهیزات یک سیستم به درستی کار کنند، می بایست اصطکاک میان قطعات به حداقل ممکن برسد. روان کننده ها در واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد به منظور روغن کاری و روان کردن عملکرد قطعات سیستم به کار گرفته می شوند.

روان کننده یا لوبریکاتور، اندازه مشخصی از روغن یا هر مایع روان کننده دیگری را در میان قطعات رها می کند تا قبل از اینکه اصطکاک میان قطعات به حد نامطلوب برسد، عمل روان کاری سیستم انجام شده باشد و عملکرد و بازدهی مطلوبی از کل سیستم صنعتی دریافت شود.

تهیه واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد با در نظر گرفتن به نیاز سیستم

همانطور که پیشتر عنوان کردیم، برخی واحدهای مراقبت فوروارد هر سه عملکرد فیلتر، تنظیم کننده و روان کننده را ارائه می دهند و برخی نیز دو عملکرد را پوشش می دهند. به واحدهای مراقبتی که ترکیب فیلتر و تنظیم کننده را شامل می شوند، واحدهای FR و به واحدهای مراقبتی که متشکل از اجزای فیلتر و روان کننده هستند، واحدهای FL گفته می شود.

صاحبان صنایع می بایست با توجه به نیاز سیستم، اقدام به خریداری واحد مراقبت فوروارد مورد نظر خود نمایند. در واقع برخی از تجهیزات و سیستم های صنعتی روانکار هستند، یعنی درون خود از عنصر روغن زنی بهره می برند. برای چنین تجهیزاتی، نیاز به تهیه واحد کامل FRL نیست و یک واحد FR نیاز سیستم را تأمین می نماید.

به طور کلی اگر بخواهیم ترتیب قرارگیری یا نصب تجهیزات اصلی در یک سیستم پنوماتیکی را بیان کنیم می بایست ابتدا کمپرسور را نصب نموده و سپس به ترتیب فیلتر، تنظیم کننده و در نهایت روان کننده قرار داده شوند.

تشریح عملکرد سه جزء اصلی یک واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد

فیلتراسیون هوا: فیلتر، هوای فشرده را تمیز می کند و ذرات جامد (گرد و غبار، خاک، زنگ) را به دام می اندازد. گرد و غبار موجود در موتور می تواند جریان هوا را مسدود کند و قدرت ابزار را کاهش دهد که منجر به افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری و همچنین مصرف زیاد هوا می شود.

هرگونه کثیفی و زنگ زدگی نیز می تواند به موتور آسیب برساند و منجر به کاهش قدرت و سایش زود هنگام شود. این امر هزینه های تعمیر ابزار و خطر بروز حادثه را در حین تولید افزایش می دهد.

تنظیم هوا: رگولاتور ثبات فشار کاری دینامیکی را در محدوده معین و تعریف شده ای تضمین می کند. ثبات فشار کاری در سیستم های صنعتی مسئله ای مهم است زیرا اگر فشار کمتر از فشار توصیه شده توسط سازنده باشد، ابزار نمی تواند به سطح عملکرد مطلوب خود برسد و سودآوری آن رو به کاهش می رود. اگر فشار خیلی زیاد باشد، ابزار زود فرسوده می شود. همچنین ممکن است خرابی منجر به آسیب به اپراتور و خطر آسیب به عملکرد کل سیستم شود.

روانکاری هوا: روانکار یا لوبریکاتور مقادیر کنترل شده روغن را به سیستم هوای فشرده اضافه می کند. بدون روانکاری، ابزار فرسوده می شود و به حداکثر سطح کارایی خود نمی رسد. این به نوبه خود منجر به کاهش بهره وری و افزایش هزینه های نگهداری می شود.

ملاحظات مهم قبل از تهیه واحد مراقبت فوروارد

انواع مختلفی از واحدهای مراقبت پنوماتیکی فوروارد وجود دارد و نکته مهم هنگام تعیین یک واحد مراقبت مناسب، توجه به چهار عنصر کلیدی زیر است:

 • محیط به کارگیری واحد مراقبت فوروارد
 • نوع واحد مراقبت
 • اندازه کابل و قطعات واحد مراقبت
 • الزامات جریان هوای ابزار و تجهیزات سیستم صنعتی

قبل از انتخاب یک واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد، لازم است که عواملی همچون فشار، دبی و کیفیت هوای مناسب و مورد نیاز برای سیستم های بهره گیری کننده از هوای فشرده و همچنین استانداردهای لازم در زمینه کیفیت هوای مورد استفاده در تجهیزات مربوطه و محیط کار به خوبی سنجیده و مورد بررسی واقع شوند.

علاوه بر این مسئله، ویژگی های محیط و محل نصب تجهیزات و واحدهای مراقبت فوروارد می بایست مورد توجه و دقت واقع شوند و وجود حرارت، مواد شیمیایی و رطوبت و مواد خورنده در مجاورت این دستگاه ها مورد بازبینی قرار گیرد. به عبارتی در صورت وجود محیط های شیمیایی و خورنده و آسیب زا در مجاورت تجهیزات واحدهای مراقبت پنوماتیکی لازم است که آن ها درون یک محفظه مناسب و ایمن قرار داده شوند.

نگهداری و بازبینی های منظم از واحد مراقبت پنوماتیکی فوروارد

آخرین باری که به فکر استفاده از فیلتر، رگولاتور یا روان کننده (FRL) مناسب در سیستم های پنوماتیک موجود در محل کار خود افتادید، چه زمانی بود؟ آماده سازی هوا در هنگام استفاده از آن در سیستم های صنعتی بسیار مهم است و نباید نادیده گرفته شود زیرا این عمل:

 • ناخالصی ها و بسیاری از مقادیر رطوبت موجود در سیستم هوا را از بین می برد؛
 • فشار هوا را بر اساس استفاده پیش بینی شده تنظیم می کند؛
 • به درستی ابزارها و تجهیزات را روغن کاری می کند.

برای اطمینان از اینکه واحد مراقبت فوروارد و کل سیستم به درستی کار می کنند، اجزا باید به طور منظم نگهداری و بازبینی شوند. در ادامه 4 نکته تعمیر و نگهداری این تجهیزات ارائه می کنیم که می تواند به شما در بهبود کارایی سیستم هوای فشرده خود در هنگام استفاده از یک واحد مراقبت پنوماتیک که شامل فیلتر (F)، رگولاتور (R) و روان کننده (L) است کمک کند.

اول از همه، مطمئن شوید که واحد مراقبت فوروارد یا FRL شما بر اساس دنباله F + R + L یا F/R + L به درستی مونتاژ شده است. فلش های روی هر جزء جهت هوا را نشان می دهد. مطمئن شوید که این فلش ها به سمت ابزار مربوطه قرار گرفته اند نه برعکس. بسیاری از قطعات FRL فقط به این دلیل که به درستی یا در جهت معکوس نصب شده اند، پیش از موعد فرسوده می شوند.

کارتریج فیلتر (F) را مرتباً تعویض کنید

نگهداری از فیلتر ضروری است. در هنگام استفاده، فیلتر آلاینده ها را به دام می اندازد. همچنین هر گونه آب از بخار آب گرم و بخارات روغن تولید شده توسط کمپرسور را فیلتر می کند. این بخارات هنگام عبور از سیستم هوای فشرده، سرد شده و به آب تبدیل می شوند. این امر حتی زمانی که اقداماتی برای تصفیه هوا در هنگام خروج از کمپرسور انجام می شود اجتناب ناپذیر است.

با گذشت زمان مشخصی از عملکرد واحد مراقبت فوروارد، فیلتر به انتهای ظرفیت نگهداری ناخالصی خود می رسد و مسدود می شود. اگر فیلتر هوا به موقع تعویض نشود، مسدود شدن آن اختلاف فشار ایجاد می کند. در واقع هوا دیگر نمی تواند آزادانه در گردش باشد. آب نه فیلتر می شود و نه حذف می شود.

در نتیجه، برق هدر می رود و کیفیت بد هوا منجر به مشکلاتی در ابزار و تجهیزات پنوماتیک (زنگ زدگی)، خرابی روان کننده ها (از دست دادن کارایی) و در صورت کاهش دما، خطر یخ زدگی لوله ها می شود. هنگامی که فیلتر تعویض می شود، هوا می تواند آزادانه دوباره به گردش درآید، مصرف انرژی به حالت عادی باز می گردد و آب اضافی در زمان استفاده از بین می رود و همه این‌ها کیفیت هوا را تضمین می کند.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر

اشباع فیلتر به نحوه برخورد هوا هنگام خروج از کمپرسور و همچنین دفعات استفاده از سیستم هوای فشرده (به طور مداوم یا گهگاه) بستگی دارد. به گونه ای برنامه ریزی کنید که فیلتر خود را حداقل یک بار در سال تغییر دهید.

برای ایمنی بیشتر واحد مراقبت فوروارد، در بسیاری از فیلترها یک نشانگر افت فشار تعبیه شده است که سیگنال نیاز به تعویض فیلتر را نشان می دهد. همچنین می توانید از سنسور فشار دیفرانسیل الکتریکی استفاده کنید که سیگنالی را از فاصله دور منتشر می کند.

به عنوان یک قاعده، هنگامی که افت فشار حدود 7 PSI است، فیلترهای با راندمان معمولی باید تعویض شوند و هنگامی که افت فشار به 10 PSI رسید، فیلترهای با راندمان بالا باید تعویض شوند.

همانطور که می بینید تشخیص اینکه چه زمانی یک عنصر فیلتر نیاز به تعویض دارد، آسان است. کارتریج فیلتر که معمولاً هنگام نصب برای اولین بار سفید است، در صورت مسدود شدن با ناخالصی ها، تیره می شود. فیلتر هوای اشباع شده باعث افت فشار در سیستم می شود که باعث افزایش هزینه های انرژی و کاهش راندمان سیستم می شود.

تعویض فیلتر هوا

نحوه تعویض کارتریج فیلتر به مدل و نوع فیلتر بستگی دارد. به طور کلی می توانید یک قطعه فیلتر را با یک قطعه جدید با قطع ورودی هوا، آزاد کردن فشار هوای باقیمانده، برداشتن کاسه فیلتر و سپس باز کردن المنت فیلتر جایگزین کنید. این را می توان بر روی یک سیستم تحت فشار از طریق دریچه ایمنی هواگیری که برای جداسازی FRL استفاده می شود انجام داد.

شیر قفل ایمنی

معمولاً توصیه می شود از FRL یا واحد مراقبت فوروارد با شیر قفل ایمنی استفاده کنید. این نوع شیر مستقیماً در ورودی فیلتر نصب می شود تا FRL را از بقیه سیستم هوای فشرده جدا کند. این بدان معنی است که می توانید با خیال راحت کار تعمیر و نگهداری خود را انجام دهید.

نکته 2: وضعیت کاسه فیلتر (F) را بررسی کنید

به وضعیت کاسه فیلتر خود خوب نگاه کنید. اگر ترک خورده یا شکسته است، فورا آن را تعویض کنید. یک کاسه معیوب باعث از دست دادن هوا می شود یا بدتر از آن ممکن است ترکیده و قطعات خطرناکی از آن بیرون بیاید. هر نشتی هوا، هر چقدر هم که کوچک باشد، افزایش می یابد و به طور قابل توجهی هزینه برق را افزایش می دهد. راه های مختلفی برای بررسی نشت هوا و سایش اجزای سیستم هوای فشرده، از جمله با صابون وجود دارد.

کاسه ها در طیف وسیعی از مواد موجود هستند که مقاومت بهتری را ارائه می دهند. کاسه های پلی اورتان شفاف در برابر اکثر مواد شیمیایی مقاوم هستند. کاسه های فلزی که با گیج بصری اندود شده اند، دید 360 درجه را بدون به خطر انداختن ایمنی و مقاومت کاسه های فلزی فراهم می کنند. کاسه های مقاوم در برابر ضربه و شکستگی محافظت می شوند.

نکته 3: مطمئن شوید که رگولاتور (R) را به درستی تنظیم کرده اید

نقش تنظیم کننده در واحد مراقبت فوروارد، حفظ فشار هوا به صورت معین و ثابت است، صرف نظر از نوسانات سیستم هوای فشرده. این امر از هرگونه تغییر فشار که می تواند منجر به تغییر در سرعت ابزار و تجهیزات پنوماتیکی شود، جلوگیری می کند.

رگلاتورها همچنین برای تنظیم فشار یا جریان بر اساس نیازهای خاص برنامه استفاده می شوند. برخی از کاربردها به فشاری کمتر از فشار سیستم اصلی هوا نیاز دارند. یک قانون کلی این است که ابزارهای هوا معمولاً برای کار کردن به PSI 90 نیاز دارند.

رگولاتور را بر اساس نیازها و توصیه های شرکت سازنده تنظیم کنید. این کار از مصرف بیش از حد هوا جلوگیری می کند و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. علاوه بر این، به دلیل فشار بیش از حد هوا، سایش زودرس ابزار و تجهیزات را کاهش می دهد. همیشه گیج فشار رگولاتور را چک کنید. توجه داشته باشید که فشار باید در حین کار کردن سیستم تنظیم شود تا هوای مورد نیاز واقعی را منعکس کند.

استفاده از سیستم قفل تنظیم کننده

برخی از رگولاتورها دارای یک سیستم قفل برای جلوگیری از تنظیمات ناخواسته توسط یک شخص یا شی‌ء هستند. یک نوع از رگولاتور با دسته تنظیم نوع کلاهکی که وقتی درپوش به سمت بدنه رگلاتور فشار داده می شود، قفل می شود. همچنین مدلی از رگولاتور وجود دارد که با دسته T یا دستگیره با میله رزوه ای که هنگام سفت شدن مهره، قفل می شود.

نکته 4: سطح مناسب روغن را در روانکار (L) نگه دارید

بیشتر ابزارهای هوا و اجزای پنوماتیکی باید روغن کاری شوند تا به درستی کار کنند. نقش روان کننده در واحد مراقبت فوروارد این است که به طور مداوم یک غبار روغن را به سیستم تزریق کند. این مرحله از اصطکاک و سایش قطعات متحرک در ابزار و تجهیزات پنوماتیک جلوگیری می کند. همچنین از موتور پنوماتیک شما محافظت و نگهداری می کند و علاوه بر محافظت از سیستم شما در برابر خوردگی در مرحله خاموش شدن، از آن محافظت می کند.

ابزار خود را به درستی روغن کاری کنید

هر ابزار پنوماتیک مشخصات خاص خود را برای روانکاری دارد. روغن بسیار کم باعث سایش بیش از حد و شکستگی زودرس می شود. برعکس، روغن بیش از حد ضایعات و منبع آلاینده ها، گرفتگی ابزار و تجهیزات است.

تنش روانکار را با استفاده از دستگیره کنترل در بالای روانکار تنظیم کنید. در صورت لزوم دستگیره را سفت یا شل کنید. برای بررسی اینکه آیا کشش مناسب است، یک ابزار پنوماتیک یا وسیله ای از تجهیزات را روشن کنید و نشانگر شیشه بالای روان کننده را بررسی کنید. این نشانگر قطرات روغن را نشان می دهد که در جریان هوای فشرده رها می شوند.

روان کننده در واحد مراقبت فوروارد معمولاً روغن بسیار کمی نیاز دارد. بهتر است روانکار را طوری تنظیم کنید که در حین کار کردن ابزار، هر 30 ثانیه، چکیدن یک قطره روغن را مشاهده کنید. هیچ گونه باقیمانده روغن نباید در خروجی ابزار قابل مشاهده باشد.

سطح مناسب روغن را حفظ کنید.

برای جلوگیری از تمام شدن روغن، به طور دوره ای سطح روغن در روانکار را بررسی کنید. کاسه های روغن کاری دارای علامت هایی برای نشان دادن حداقل و حداکثر سطح روغن مورد نیاز هستند. هنگامی که با فلز پوشانده می شوند، دارای یک سنج بصری هستند که دید 360 درجه را فراهم می کند؛ یعنی محتوای درونی روانکار همیشه قابل مشاهده است.

مراقب باشید از سطح روغن مورد نیاز تجاوز نکنید در غیر این صورت ممکن است کیفیت روغن کاری را تحت تأثیر قرار دهد. اینکه هر چند وقت یکبار باید کاسه را پر کنید بستگی به میزان استفاده دارد.

بهترین واحدهای FRL برای تصفیه هوای فشرده کدامند؟

در حالی که هوای فشرده یکی از در دسترس‌ترین منابع انرژی است، اما بدون تنظیم و تصفیه مناسب می‌تواند برای عملکرد سیستم پنوماتیک شما مضر باشد و مهم‌تر از همه منجر به هزینه‌های گران قیمت مصرف انرژی و نگهداری شود.

هنگام انتخاب بهترین واحد مراقبت فوروارد برای سیستم پنوماتیک خود، این قانون کاربردی را به خاطر بسپارید: هر 0.13 بار افزایش فشار کاری 1٪ به هزینه های انرژی تراکمی اضافه می کند. با در نظر گرفتن این موضوع، مطمئن خواهید شد که برای نوع اشتباه واحد FRL یا واحدی که ممکن است منجر به فشار بیش از حد شود، بیش از حد هزینه نکنید.

همچنین توصیه می شود که هر یک از اجزای یک واحد مراقبت فوروارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هر یک از آنها قادر به عملکرد مورد نیاز سیستم پنوماتیکی انتخابی شما هستند.

به عنوان مثال، انتخاب فیلتر اندازه مناسب می تواند با تعیین حداکثر افت فشار برنامه شما انجام شود. در حالی که تعیین رگولاتور ایده آل شما می تواند با بررسی جریان و فشار مورد نیاز تجهیزات پایین دستی که سیستم پنوماتیک شما استفاده می کند انجام شود. به طور مشابه، قابلیت های جریان تجهیزات پایین دستی نیز باید هنگام تصمیم گیری بهترین روان کننده برای واحد مراقبت فوروارد ارزیابی شود.

مشخصات فیلتر پنوماتیک و انتخاب مناسب ترین فیلتر

فیلترها در سیستم های صنعتی و سامانه های پنوماتیک، وظیفه حذف کردن آب و آلودگی های مضر از هوای مورد استفاده در سیستم را بر عهده دارند. انتخاب فیلتر مناسب برای یک سیستم پنوماتیک، به نوع و میزان آلاینده های موجود در هوا و قطعات سیستم بستگی مستقیم دارد.

به طور معمول در کاربردهای عادی از فیلترهای با درجه بندی بین 5 الی 40 میکرون بهره گیری می شود و این فیلترها به عنوان یکی از اجزای واحد مراقبت فوروارد استفاده می شوند. انتخاب اندازه فیلتر مناسب برای هر کاربرد باید با تعیین حداکثر افت فشار مجاز که فیلتر می تواند ایجاد کند، انجام شود. افت فشار را می توان با مراجعه به منحنی های جریان ارائه شده توسط سازنده تعیین کرد.

انواع فیلتر هوا

سه نوع رایج فیلتر هوا وجود دارد:

 • عمومی
 • ترکیبی (حذف روغن)
 • حذف بخار

فیلترهای عمومی برای حذف آب و ذرات استفاده می شوند، در حالی که فیلترهای ترکیبی روغن را حذف می کنند و فیلترهای حذف بخار، بخار و بوی روغن را حذف می کنند.

مشخصات رگولاتور یا تنظیم کننده فشار در واحد مراقبت فوروارد و اصول انتخاب آن

تنظیم کننده های فشار، فشار هوا را در سیستم های هوای فشرده، از جمله کمپرسورهای هوای چرخشی، کاهش و کنترل می کنند. رگولاتورها اغلب به عنوان PRV (شیرهای کاهش فشار) نیز شناخته می شوند. به طور مطلوب، یک تنظیم کننده فشار بدون توجه به تغییرات فشار ورودی و جریان پایین دست، فشار خروجی ثابتی را حفظ می کند. در عمل فشار خروجی تا حدودی تحت تأثیر تغییرات فشار و جریان اولیه قرار می گیرد.

رگولاتورهای فشار برای کنترل فشار در کاربردهای زیر استفاده می شوند:

 • ابزار پنوماتیک
 • تجهیزات اندازه گیری هوا
 • سیلندرهای هوا
 • بلبرینگ های هوا
 • موتورهای هوا
 • دستگاه های سمپاشی
 • سیستم های سیال
 • دریچه های منطقی هوا
 • سیستم روغن کاری آئروسل
 • و اکثر کاربردهای دیگر قدرت سیال

تنظیم کننده ها در انواع تسکین دهنده یا غیر تسکین دهنده موجود هستند. رگلاتورهای تسکین دهنده را می توان از فشار بالا به فشار پایین تنظیم کرد. حتی در یک وضعیت بن‌بست، تنظیم‌کننده ‌های تسکین‌دهنده اجازه می‌دهد تا فشار اضافی پایین دست تخلیه شود. این کاهش فشار باعث ایجاد صدای خش خش بلند می شود که کاملاً طبیعی است.

تنظیم کننده های غیر تسکین دهنده که به طور مشابه تنظیم می شوند اجازه نمی دهند فشار پایین دست فرار کند. در عوض، هوای محبوس شده باید به روش دیگری آزاد شود؛ برای مثال، با کارکرد دریچه پایین دست.

مشخصات روان کننده پنوماتیک و انتخاب مناسب ترین روان کننده

یک روان کننده در واحد مراقبت فوروارد مقادیر کنترل شده روغن ابزار را به سیستم هوای فشرده اضافه می کند تا اصطکاک اجزای متحرک را کاهش دهد. اکثر ابزارهای هوا، سیلندرها، سوپاپ ها، موتورهای هوا و سایر تجهیزات هوا محور یا پنوماتیک، برای افزایش عمر مفید خود نیاز به روغن کاری دارند.

هنگامی که روان کننده تنظیم شد، مقدار دقیق روان کننده به تجهیزات کارکرده با هوا عرضه می شود. تنها نگهداری مورد نیاز، پر کردن دوره ای مخزن روان کننده است.

اضافه کردن روغن کاری به یک سیستم همچنین روغن های کمپرسور را که به شکل بخار در سیستم حرکت می کنند، “شست و شو” می دهد. روغن های معدنی اضافه شده به سیستم از تجمع روغن کمپرسور مصنوعی روی اجزای سیستم جلوگیری می کند. هنگامی که روان کننده ها در یک سیستم استفاده نمی شوند، باید یک فیلتر ادغام کننده برای حذف آئروسل های روغن کمپرسور نصب شود.

قابل ذکر است که الزامات جریان پایین دست، اندازه روانکارها را تعیین می کند؛ بنابراین، تجزیه و تحلیل استفاده از جریان هوا باید انجام شود. پس از تعیین میزان جریان هوای مورد نیاز، می توان یک روان کننده مناسب برای واحد مراقبت فوروارد انتخاب کرد.

خبرنامه

برای دریافت آموزش های رایگان در تمامی صنایع کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید.
ما هر هفته یک آموزش جدید برای شما ارسال می کنیم.

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up