روتامتر عقربه ای

نتیجه‌ای پیدا نشد.

روتامتر عقربه ای چیست؟ 

روتامتر عقربه ای یا ترموسوییچ از وسایل پرکاربرد در صنایع مختلف بوده که این روزها باعث رونق و پیشرفت کسب و کارهای زیادی شده است. شاید بدانید اندازه گیری حجم مایعات، گازها و بخارها کار آسانی نیست و به ابزارهایی دقیق و حرفه ای به خصوص برای محیط های حساس یا خطرناک نیازمندیم. این جا است که وسایلی مانند ترموسوییچ و روتامتر عقربه ای به کارمان می آید. 

روتامتر خود انواعی دارد و در این مطلب می خواهیم مدل عقربه ای آن را معرفی کنیم. همچنین در نهایت اطلاعاتی پیرامون شیوه خرید روتامتر عقربه ای را مشاهده می کنید.

روتامتر عقربه ای چیست؟ 

همان طور که گفته شد، این دستگاه برای اندازه گیری جریان، حجم و سطح مایعات و همچنین گازها و بخارها کاربردهای فراوانی دارد و دقت زیادی برایش در نظر گرفته شده است. یک عقربه چرخان در این تجهیزات به کار رفته است که مقیاس های گوناگون را روی این نشانگر به معرض نمایش در می آورد. جدا از کیفیت، سرعت اندازه گیری روتامتر عقربه ای نیز در نوع خود مثال زدنی است. تنها با مقایسه ای میان این ابزار و محصولات مشابه می توان این نکته را دریافت. 

البته در زمان خرید باید به برند ارائه دهنده هم توجه کرد تا خریدی مطمئن و مقاوم در برابر شرایط و محیط های مختلف داشته باشیم. با چرخش عقربه، مقدار اندازه گیری به صورت تجسمی و قابل رویت در آمده و کارشناسان این حوزه از روی آن به اطلاعات مفیدی دست پیدا خواهند کرد. روتامتر به طور کلی نوعی از دستگاه های دبی سنج است که دبی سیال عبوری از یک لوله را با آن اندازه می گیرند. استفاده از آن ها در سال های اخیر بسیار رایج شده و وقت آن رسیده شما نیز از مزایای این وسیله بهره مند شوید. 

اجزای روتامتر عقربه ای

در روتامتر اجزای مهمی نظیر یک لوله مخروطی مشاهده می شود. این لوله که جنس آن از شیشه است، قطر کلی دستگاه را در زمان انجام فرآیند به آرامی کاهش می دهد. درون آن هم یک جسم شناور تعبیه شده که به اندازه پایه لوله شیشه ای است. برای نصب روتامتر عقربه ای یا ترموسوییچ باید نکاتی را در نظر داشت. مثلا بهتر است آن را به صورت عمودی نصب کنید تا جریان سیال به راحتی از آن عبور نماید. 

روتامتر عقربه ای چطور کار می کند؟ 

در اثر عبور انواع جریان سیال از پایین به بالای روتامتر که در بالا به آن اشاره ای شد، نیروی مقاومی به شناور وارد شده و آن را به سمت بالا به حرکت در می آورد. سطح مقطع نیز به دنبال بالا رفتن شناور و مجرای مخروطی روتامتر افزایش پیدا می کند. شناور تا هنگام برابر شدن نیروی مقاوم سیال، نیروی ارشمیدس، وزن سیال و همچنین به تعادل رسیدن کلی سیستم باید به سمت بالا در حرکت باشد. مکان شناور به کمک نمایشگر درج شده روی روتامتر خوانده می‌ شود. پس طبیعتا هر چه قدر دبی جریان عبوری از روتامتر بیشتر باشد، مکان شناور نیز بالاتر خواهد بود. 

دبی در اغلب روتامترهای عقربه ای با درجه بندی روی شیشه مشخص شده است و می توان از آن ها در اندازه گیری هر چه بهتر کمک گرفت. در برخی دستگاه ها، یک سنسور به صورت اتوماتیک به کار رفته و ارتفاع جسم شناور را اندازه می گیرد. این روتامترها بیشتر از فولاد یا دیگر مواد مقاوم در مقابل سیالات درست می شوند تا پایداری فراوانی در دراز مدت داشته باشند. در حالی که بسیاری از دستگاه های مشابه جنس خوبی برای مقاومت ندارند، امکان بهره برداری طولانی مدت را از روتامتر عقربه ای خواهید داشت. 

بررسی کاربردهای روتامتر عقربه ای 

روتامترها به صورت کلی در سیستم هایی استفاده می شوند که سیالاتی نظیر مایع یا گاز از لوله های آن منتقل گردد. پس از همین جمله نتیجه می گیرید کاربردهای این دستگاه بسیار گسترده است و صنایع زیادی برای پیشبرد اهدافشان به آن نیاز دارند. برخی از برجسته ترین کاربردهای ترموسوییچ را در این قسمت می بینید:

  • صنایع مربوط به نفت و پالایشگاه نیاز فراوانی به این دستگاه دارند؛ آن هم برای خطوط مختلف تا اندازه گیری با دقت بالایی انجام شود. در این مواقع معمولا از روتامتر برای اندازه گیری سرعت جریان نفت از یک مکان به مکانی دیگر استفاده می شود. 
  • این ابزارها در خطوط لوله های آب و برای اندازه گرفتن دبی آب هم مناسب هستند. سیستم های پمپاژ آب نیز با استفاده از این دستگاه می توانند اندازه گیری سریع تری داشته باشند.
  • اندازه گیری جریان های بزرگ مانند عبور آب از رودخانه یا جریان هوا توسط این دستگاه امکان پذیر است. خوشبختانه روتامتر عقربه ای وسیله ای قابل حمل بوده و استفاده کنندگان برای حمل آن با چالش خاصی مواجه نمی شوند. 
  • جدا از کاربردهای گفته شده، ترموسوییچ برای تصفیه خانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

قیمت روتامتر عقربه‌ ای 

به خاطر وجود روتامترهای عقربه ای مختلف، مسلما نمی توان قیمت ثابتی را برای تمام آن ها در نظر داشت. تعرفه این محصولات به عوامل گوناگونی بستگی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • هر چه کیفیت و جنس بدنه و داخل روتامترها بهتر باشد، مطمئنا قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. برای نمونه قیمت روتامترهایی با بدنه فلزی از روتامترهای شیشه ای به مراتب بیشتر است. این دو محصول از روتامتر پلاستیکی نیز می توانند گران تر باشند. 
  • دقت اندازه گیری روتامتر که اهمیت فراوانی به خصوص در محیط های خطرناک دارد، به عنوان عامل تاثیرگذار دیگری شناخته می شود. دستگاه هایی با دقت اندازه گیری بالا در نشان دادن تغییرات کوچک نیز به خوبی عمل می کنند. 
  • علاوه بر دقت، محدوده اندازه گیری یک دستگاه نیز مهم است. روتامترها با محدوده اندازه گیری وسیع تر معمولا قیمت بالاتری هم دارند.
  • دستگاه های این چنینی با اتصالات فلزی معمولا قدرت و مقاومت بیشتری داشته و گران تر هستند. برای برخی صنایع از دستگاه هایی استفاده می شود که تحمل فشار و دمای بالایی از خود نشان دهد. 
  • برند و سازنده روتامترهای عقربه ای که سابقه زیادی دارند، معمولا در ساخت این دستگاه ها بهتر عمل می کنند. با این که شاید برای آن ها باید هزینه بیشتری بدهید، اما ارزشش را خواهد داشت. 

سخن پایانی؛ خرید ترموسوییچ

به خاطر اهمیت و کاربردهای فراوان روتامتر عقربه ای در صنایع گوناگون، برندها و فروشگاه های اینترنتی و حضوری زیادی دست به کار شده و ترموسوییچ یا روتامتر عقربه ای را به فروش می رسانند. ما نیز به عنوان یکی از این سایت ها، همواره در جلب رضایت کاربران و فروش محصولی در خور آن ها در تلاش هستیم. همین حالا با گرفتن شماره تلفن های درج شده در این صفحه، امان استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ابزار را دارید. ضمنا سفارش به صورت تلفنی یا اینترنتی از طریق سایت ما امکان پذیر است. 

keyboard_arrow_up