روتامتر

نتیجه‌ای پیدا نشد.

شاید بدانید دبی سنج یا جریان سنج ها انواعی داشته و هر یک برای مصارف خاصی به کار می رود. روتامتر به عنوان یکی از این مدل ها در صنایع مختلفی استفاده شده و به خاطر دقت اندازه گیری بالا که از سوی برخی برندهای طراحی شده است، دارندگان کسب و کارهای زیادی را به هدفشان می رساند. بنابراین در این مطلب ابتدا به این نکته پرداخته می شود که روتامتر و ترانسمیتر فشار اصل چیست و چه ویژگی هایی دارد. سپس بد نیست مکانیزم و عملکرد آن را زیر ذره بین قرار دهیم. در نهایت هم به شیوه خرید آن اشاره می شود. 

روتامتر چیست؟ 

همان طور که گفته شد، روتامتر را نوعی جریان سنج یا دبی سنج می دانیم که وظیفه اصلی آن اندازه گیری مقدار جریان حجمی سیالات است. در نهایت نیز نتیجه به صورت محلی به مخاطب نشان داده می شود تا از آن برا برنامه ریزی های بعدی خود استفاده نماید. همچون سایر فلومترهای موجود در بازار، روتامتر نیز برای اندازه گیری فلوی عبوری سیالات گزینه مناسبی به حساب می آیند. 

خوشبختانه برای استفاده از روتامتر به عنوان یک ترانسمیتر فشار اصل به هیچ منبع تغذیه خارجی و جریان برق نیاز نیست و استفاده از آن در مجموع راحت است. همین استقلال این دستگاه سبب شده بتواند سریع تر از آن نتیجه گرفت. این یعنی دستگاه تنها به صورت مکانیکی و برگرفته از نیروی وزن و شناور به اندازه گیری میزان جریان عبوری سیال بپردازد. 

روتامتر به همین خاطر برای بسیاری از محیط های خطرناک و انفجاری مناسب بوده و کاربردهای زیادی برایش تعریف شده است. پس به صورت خلاصه، تا این جا آموختیم روتامتر یک جریان سنج کاملا مکانیکی بوده که شناور و نیروی وارد شده از طرف سیال به آن در اندازه گیری کمک می کند. 

بررسی عملکرد روتامتر

شناخت عملکرد روتامتر به عنوان ترانسمیتر فشار اصل به کاربران در استفاده هر چه بهتر از آن کمک می کند. در ابتدا یک فلوتر یا شناور با وزن و چگالی تعیین شده داخل یک لوله مخروطی به صورت وارونه قرار می گیرد. سطح مقطع این لوله از پایین به بالا بزرگ و بزرگ تر می شود. وقتی جریانی را داخل روتامتر مشاهده نکنیم، مقدار فلوی سیال صفر شده و فلوتر یا شناور در بخش پایینی لوله اندازه گیری قرار می گیرد. 

در سوی دیگر زمانی که جریان سیل برقرار بوده و از داخل روتامتر عبور می کند، نیروی گفته شده موجب حرکت کردن شناور و بالا آوردنش می شود. نوک های تیزی اغلب در شناورها دیده می شود خوانش اعداد روی درجه های لوله را با دقت بالاتری انجام می دهد. از آن جایی که شناور توسط لوله اندازه گیری احاطه می شود، نیروی حاصل از جریان سیال شناور هم با سرعت بیشتری به بالای لوله حرکت می کند. 

انواع روتامتر کدامند؟

همان طور که گفته شد، روتامتر انواعی دارد که این شاید انتخاب را برای کاربران دشوار سازد. از آن جایی که تیم ما فروش ترانسمیتر فشار اصل را انجام می دهد، با معرفی ویژگی های هر کدام از روتامترها در نهایت خریدی آسان تر خواهید داشت. 

1- روتامتر شیشه ای 

از انواع بسیار رایج و البته کاربردی روتامترها باید شیشه ای را نام برد که متریال آن را شیشه بوروسیلیکات تشکیل می دهد. این نوعی از شیشه مقاوم نسبت به انواع ضربات بوده و در نتیجه تا سال های می توانید از مزایای آن استفاده نمایید. متاسفانه بسیاری از کاربران با شنیدن نام شیشه از خرید این محصول منصرف می شوند، اما جنس آن با سایر شیشه ها متفاوت است. 

سیالات با دمای کمتر از 100 درجه سانتی گراد و فشارهای نه چندان زیاد برای کارکرد هر چه بهتر روتامتر شیشه ای مناسب هستند. این یعنی دستگاه مذکور برای سیالات دمای بالا یا با PH فراوان و همچنین سیالاتی که خاصیت خوردگی زیادی نظیر اسید هیدروفلوئوریک هستند، مناسب نیست، اما تقریبا از آن در هر محیط دیگری می توان بهره برد. 

2- روتامتر فلزی 

نوع دیگری از ترانسمیتر فشار اصل و روتامتر به شکل فلزی دیده می شود که بدنه ای از جنس آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ دارند. به خاطر بدنه و اتصالات فلزی برای سرویس های بالای 500 درجه سانتی گراد و فشارهای بالا تا 500 بار هم ایده آل خواهند بود. ضمنا انواع سیالات اسیدی یا قلیایی زیاد، گازهای ترش و خورنده و نیز انواع بخارهای اشباع با حرارت های بالا برای اندازه گیری توسط این روتامتر مناسب هستند. 

3- روتامتر پلاستیکی 

از روتامتر پلاستیکی هم به عنوان تجهیزات رایج در بسیاری از صنایع استفاده شده که اندازه گیری سیالات اسیدی یا سیالاتی با احتمال خوردگی زیاد توسط آن انجام می گیرد. به خاطر پلاستیکی بودن بدنه، شکستن برایش معنایی ندارد و در مقابل ضربه و تنش های محیط های صنعتی که عده زیادی با آن ها سر و کار دارند، بسیار مقاوم هستند. ضمنا این روتامتر برای اندازه گیری سیالات با دمای بالا مانند بخار اشباع کاربرد دارند. این در حالی است که همین نوع سیالات برای روتامترهای شیشه ای مضر بوده و خرابی آن ها را در بر دارد. 

این نکته را در نظر داشته باشید فلومترهای شیشه ای و پلاستیکی بدنه شفافی داشته و قابلیت درجه بندی شدن روی لوله اندازه گیری را دارند. اما این برای روتامتر فلزی صدق نمی کند و عقربه هایی را به صورت مکانیکی به عنوان نمایش مقدار فلوی عبوری سیال به آن اندازه می گیرند. از یک گوی یا فلوتر فلزی توسط یک مکانیزم آهنربایی یا مگنتی با یک عقربه برای این نوع دستگاه ها استفاده می شود. در زمان بالا و پایین آمدن فلوتر در هنگام عبور جریان، این عقربه مقدار فلوی عبوری را روی نمایشگر نشان می دهد. 

قیمت روتامتر چه قدر است؟ 

مطمئنا شاید این سوال در ذهن شما هم شکل گرفته باشد که قیمت ترانسمیتر فشار اصل و روتامتر چه قدر است. حقیقتا به خاطر عوامل گوناگونی مانند نوع فلومتر، برند سازنده، جنس لوله اندازه گیری، متریال شناور یا همان فلوتر، تحمل فشار و موارد دیگر نمی توان تعرفه ثابتی را برای همه آن ها در نظر داشت. متریال نقش مهمی در قیمت یک روتامتر داشته و دوام آن را در دراز مدت نشان می دهد. به منظور استعلام قیمت کافیست با شماره تلفن های مندرج در سایت تماس بگیرید تا همکاران در هر ساعتی از شبانه روز به راهنمایی شما بپردازند. 

سخن پایانی؛ خرید ترانسمیتر فشار اصل

خرید دستگاه روتامتر اصلا کار دشواری نبوده و تنها از همین صفحه می توانید به بخش فروشگاهی سایت ما وارد شوید. انواعی از دستگاه های روتامتر از سوی برندهای گوناگون آماده فروش هستند که جزئیات بیشتر به همراه تصاویر را می توانید از آن جا دنبال کنید. بعد از طی کردن مراحل سفارش، محصول خیلی سریع به درب منزل یا محل کارتان فرستاده می شود و امکان استفاده از خدمات پس از فروش مانند گارانتی نیز وجود دارد. 

keyboard_arrow_up