فلومتر اختلاف فشار

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فلومتر اختلاف فشار

فلومتر اختلاف فشار یا دبی سنج یکی از مهم ترین دستگاه ها برای اندازه گیری فلو در خطوط لوله مایع یا گاز و صنایعی که در آن ها نیاز است تا جریان ها اندازه گیری شوند مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتخاب و خرید یک دستگاه مناسب باید ابتدا اطلاعات خود را درباره آن کامل کرده و سپس انتخاب صحیح را انجام دهیم. در ادامه به بررسی فلومتر اختلاف فشار پرداخته و یک راهنمای عالی برای خرید این محصول را ارائه می دهیم.

فلومتر اختلاف فشار Differential Pressure Meters چیست؟ 

فلومتر اختلاف فشار یا همان فلومتر تفاضلی فشار (DP) گروهی از ابزارهای اندازه ‌گیری فلو سیالات در لوله ‌ها در نظر گرفته می شوند. این دستگاه ‌ها با سنجش افت فشار ناشی از عبور سیال از داخل لوله، حجم و سرعت جریان را اندازه‌ گیری می‌ کنند. درواقع از یک مانع در مسیر جریان به عنوان عنصر اصلی برای انجام این کار استفاده می‌ شود.

ابتدا، بر اساس معادله برنولی، که اساس کار فلومترهای اختلاف فشار است، با افزایش سرعت جریان، فشار سیال کاهش می‌ یابد. در یک فلومتر DP معمولا دو عنصر حسگر فشار به نقاط مشخصی در سیستم متصل می‌ شوند. سپس اختلاف فشار بین این نقاط توسط دستگاه اندازه ‌گیری شده و بر روی نمایشگر نشان داده می‌ شود.

از این اندازه ‌گیری برای ارزیابی نرخ جریان، بررسی وضعیت فیلترها و شناسایی هر گونه مسدودی در خطوط لوله یا سیستم‌ های تهویه و تبرید استفاده می ‌شود. این فلومترها با دقت و کارآیی بالا به بهبود کنترل فرآیندها و افزایش کارایی سیستم‌ های صنعتی کمک می ‌کنند.

بررسی انواع فلومتر اختلاف فشار 

فلومترهای اختلاف فشار به عنوان تجهیزات حیاتی در صنعت، انواع و گسترده‌ ای دارند. این وسایل از نظر اندازه‌گیری و عملکرد متنوع هستند. به همین دلیل انواع آن را در این قسمت بررسی می کنیم.

فلومتر اختلاف فشار صفحه اوریفیس

 فلومترهای اوریفیس از رایج ترین انواع فلومترهای DP هستند. آنها از یک صفحه نازک و مسطح با یک سوراخ (یا روزنه) در مرکز تشکیل شده اند که در خط لوله قرار گرفته است. برای تعیین میزان جریان، اختلاف فشار در سراسر دهانه اندازه گیری می شود.

صفحات اوریفیس ساده، مقرون به صرفه و مناسب برای طیف وسیعی از کاربردها هستند. با این حال، آن ها ممکن است باعث کاهش قابل توجه فشار دائمی شوند.

فلومتر اختلاف فشار لوله ونتوری

فلومتر های ونتوری شکل مخروطی دارند که جریان سیال را در گلوی لوله تسریع می کند و افت فشار ایجاد می کند. برای تعیین میزان جریان، اختلاف فشار بین ورودی و گلو اندازه گیری می شود. لوله های ونتوری در مقایسه با صفحات اوریفیس بازیابی انرژی بهتری را ارائه می دهند اما پیچیده تر و گران تر هستند.

لوله پیتوت

لوله های پیتوت دستگاه هایی هستند که فشار دینامیکی جریان سیال را اندازه گیری می کنند. با مقایسه فشار دینامیکی با فشار استاتیک می توان دبی را تعیین کرد. لوله های پیتوت معمولا در صنایعی مانند هوافضا برای اندازه گیری سرعت هوا استفاده می شوند، اما می توان آنها را برای اندازه گیری جریان سیال نیز تطبیق داد.

نازل های جریان

نازل های جریان مشابه صفحات اوریفیس بوده اما دارای بخش واگرا در پایین دست از روزنه هستند. این طراحی افت فشار دائمی را کاهش می دهد و امکان دقت بالاتر در کاربردهای خاص را فراهم می کند. نازل های جریان معمولا در جریان های با سرعت بالا و جاهایی که افت فشار دائمی متوسط قابل قبول است استفاده می شود.

فلومتر اختلاف فشار ریزش گرداب

فلومترهای ریزش گردابی گرداب های ایجاد شده توسط یک مانع در مسیر جریان را تشخیص می دهند. فرکانس ریزش گرداب متناسب با سرعت جریان است. این فلومترها برای کاربردهای مایع و گاز مناسب هستند و دقت و تکرارپذیری خوبی را ارائه می دهند.

روتامترها

روتامترها یا فلومترهای منطقه متغیر از یک لوله مخروطی استفاده می کنند که سیال از طریق آن جریان می یابد. این نوع از فلومتر اختلاف فشار موقعیت یک شناور در داخل لوله میزان جریان را نشان می دهد. روتامترها ساده، مقرون به صرفه و به طور گسترده برای کاربردهای کم جریان استفاده می شوند.

نکات مهم برای خرید فلومتر اختلاف فشار

خرید فلومتر اختلاف فشار شامل در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف برای اطمینان از اندازه گیری دقیق و قابل اعتماد جریان سیال در یک سیستم است.

انواع فلومتر

انواع مختلفی از فلومترهای اختلاف فشار وجود دارند، که در بالا درباره آن ها صحبت کردیم. هر نوع مزایا و محدودیت های خود را دارد. یکی را انتخاب کنید که از نظر دقت، افت فشار و هزینه به بهترین وجه با نیازهای صنایع شما مطابقت دارد.

دقت و کالیبراسیون

سطح مورد نیاز از دقت اندازه گیری را در نظر بگیرید. برخی از صنایع به دقت بالایی نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دقت کمتری را در نظر بگیرند. اطمینان حاصل کنید که فلومتر کالیبره شده است تا اندازه گیری های قابل اعتماد و سازگار را ارائه دهد.

سازگاری مواد

اطمینان حاصل کنید که مواد مورد استفاده در ساخت فلومتر اختلاف فشار با سیال مورد اندازه گیری سازگاری دارند. پتانسیل خوردگی، فرسایش یا آسیب ناشی از ویژگی های خاص سیال را در نظر بگیرید.

رتبه بندی فشار و دما

درجه بندی فشار و دمای فلومتر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که می تواند در برابر شرایط عملکرد سیستم شما مقاومت کند. از هرگونه نوسانات احتمالی در فشار و دما که ممکن است در حین کارکرد عادی رخ دهد آگاه باشید.

تطابق با مقررات

اطمینان حاصل کنید که فلومتر انتخابی با استانداردها و مقررات صنعتی مطابقت دارد. این برای کاربردها در بخش‌ هایی مانند نفت و گاز، داروسازی یا تصفیه آب، که در آن رعایت استانداردهای خاص اجباری است، بسیار مهم است.

نگهداری و سرویس دهی

سهولت نگهداری و سرویس را ارزیابی کنید. برخی از انواع فلومتر ممکن است نیاز به کالیبراسیون یا تعمیر و نگهداری مکرر داشته باشند، در حالی که برخی دیگر برای قابلیت اطمینان طولانی مدت با حداقل مداخله طراحی شده اند. در دسترس بودن لوازم یدکی فلومتر و پشتیبانی فنی را برای آن باید در نظر گرفت.

گزینه های ارتباط و خروجی

فلومترهای اختلاف فشار مدرن اغلب با گزینه های ارتباطی دیجیتالی مانند HART، Modbus یا Foundation Fieldbus عرضه می شوند. پروتکل های ارتباطی سازگار با سیستم کنترل خود را در نظر بگیرید. علاوه بر این، گزینه های خروجی موجود، مانند سیگنال های آنالوگ یا رابط های دیجیتال را ارزیابی کنید.

سخن پایانی

فلومتر اختلاف فشار یکی از مهم ترین دستگاه ها برای بعضی از صنایع است که در آن ها نیاز به اندازه گیری اختلاف فشار بسیار ضروری است. برای خرید فلومتر اختلاف فشار ابتدا باید درباره آن اطلاعات خود را کامل کرده سپس با بررسی قیمت فلومتر اختلاف فشار به صورت آنلاین، خرید خود را به بهترین شکل انجام دهید.

keyboard_arrow_up