فلوکنترل پنوماتیک

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فلوکنترل پنوماتیک

شیرهای فلوکنترل پنوماتیک از قطعات صنعتی مهمی هستند که برای سیستم های پنوماتیک قابل استفاده می باشند. نقش اصلی این محصولات تنظیم میزان فشار باد، کاهش و یا افزایش میزان سرعت حرکت جریان سیالات در جک های پنوماتیک است.

فلوکنترل‌های پنوماتیکی با کنترل میزان و سرعت هوای وارد شده به سیلندر، باعث کاهش فشار ورودی به سیلندر شده و در نتیجه سیلندر برای اجرای عملکرد خود به نیروی اولیه کمتری نیاز دارد. فلو کنترل پنوماتیک در واقع مواقعی کاربرد خواهد داشت که کاربر بخواهد سیلندر با کمترین نیرویی که توانایی آن را دارد عمل کند. تولید این قطعه پنوماتیک در ابعاد استاندارد انجام می شود که در ادامه با عملکرد و انواع کاتالوگ فلوکنترل پنوماتیک آشنا خواهید شد.

انواع سایزهای فلوکنترل پنوماتیک

فلو کنترل پنو ماتیک در چهار سایز استاندارد تولید می شود و در اکثر فروشگاه‌های صنعتی عرضه می گردند. قبل از خرید فلوکنترل پنوماتیک باید به میزان مورد نیاز حجم عبور هوا توجه ‌کرد که سایز متناسب با همان سیستم را تهیه کنید.

فلوکنترل پنوماتیک در سایز های زیر طراحی و اجرا می‌شوند :

  • 1/8

  • 1/4

  • 3/8

  • 1/2

همچنین این محصول را می‌توان در سایز های خاص، اندازه های بزرگ تر و یا حتی کوچک تر تولید و عرضه کرد.

لازم به ذکر است که در همه انواع سایز ها مشخصه‌های زیر وجود دارد:

  • دقت در تنظیم سرعت

  • دارای ساختاری از شمش آلومینیوم

  • مجهز به پیچ گلویی نصب برای تابلو

  • دارای ابعاد استاندارد

عملکرد فلوکنترل پنوماتیک چگونه است؟

اتصالاتي مانند شيرهای كنترل جريان جهت کمتر شدن سرعت جریان در قسمتی مشخص ‌شده از یک مدار پنوماتیک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فرآیند به منظور کاهش میزان سرعت محرک سیستم می‌باشد. نقش شیر سوزنی کنترل جریان از دو جهت در سیستم است. درعین حال از اتصالات مخصوص شیر   کنترل جریان به‌منظور هدایت جریان سیستم، ولی در یک جهت استفاده می‌گردد. بدین ترتیب، ایجاد جریان گاز یا مایع، برای جهت مخالف کاملا استاندارد و مجاز است.

در قطعه فلوکنترل پنوماتیک، این جريان از یک مسير مشخص عبور می كند و ازهمین جهت می‌توان میزان جريان عبوری دستگاه را كنترل و تنظيم نمود. دو نوع شیر برای کنترل جریان جهت قرارگیری در مدارهای پنوماتیک در نظر گرفته شده‌اند. انتخاب و نصب هردو مدل از شیرهای کنترل جریان در میزان عملکردهای واقعی یک محرک تاثیر گذار هستند.

شيرفلكه مخصوص جريان خروجی:

همانطور که گفته شد از شیر‌های فلوکنترل پنوماتیک باهدف کنترل جریان عبوری یا (دبی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. متداول‌ترين و پرکاربردترین نوع فلوکنترل پنوماتیک،  شيرفلكه مخصوص جريان خروجی است. اين قطعه عمدتا برای كنترل نمودن جريان اگزوز خروجی از محرك استفاده بکار می رود.

شيرفلكه مخصوص جريان ورودی:

نام دیگر اين نوع قطعه، شير كنترل جريان معكوس است. کارکرد شيرفلكه جريان ورودی محدود کردن جریان به خود محرک در سیستم می‌باشد. یکی از بارزترین عواملی که حتما در زمان انتخاب فلوکنترل پنوماتیک یا شیر کنترل جریان، برای کاربردی خاص در سیستم، در نظر گرفت و بدان توجه کرد الزامات کنترل جریان است. سرعت واقعی محرک در دستگاه، به میزان سرعت هوای ورودی و همچنین جریان هوا تعیین شده در جریان خروجی، بستگی دارد.

دلایل خرید فلوکنترل پنوماتیک برای سيستم‌های پنوماتيک

نقش اصلی شیر کنترل جریان برای یک سیستم پنوماتیک کنترل جهت جریان است. وظیفه این قطعه هدایت نمودن انتقال انرژی در زمان مناسب به موقعیت مناسب به درون سیستم است. دریچه‌ای که نقش هدایت و کنترل جریان را دارد، از هدايت شدن جریان ورودی با بالاترین انرژی به ورودی محرک، مطمئن می گردد. اين كنترل موجب خواهد شد تا بتواند مسیر مناسبی را برای روغن در سیستم های کم انرژی، ایجاد کند.

اين قطعه را عمدتا زمانی بکار می برند که جریان مناسب را در زمانی مناسب به هم برسانند. برهمین اساس هدف از کنترل جریان و فشار آن، هدایت و انتقال انرژی درون سیستم است، که در اولويت‌ این فرآیند قرار دارد. عملکرد ثانویه در شیرها و برخی اتصالات جهت‌دار، تضمین نمودن ایجاد زمان بهتر برای انجام كارهای چرخشی است.

تعدادی درگاه و ورودی در دریچه ها تعبیه شده است. در سیستم های پنوماتیک و هیدرولیکی از این موارد با هدف مهار، اجازه، کنترل و هدایت جریان هوا برای سیستم‌های تحت فشار استفاده می شود. با این عملکرد فشار هوا كنترل شده و باعث ارسال انرژی لازم به سيستم می‌شود. وجود چندین درگاه‌ سوپاپ به ایجاد برخی الگوهای خاص برای ایجاد جریان لازم کمک می‌کند. با اين کار، از عملکرد کارآمد سیستم‌‌ها و سرعت محرک سریع به منظور تأمین انرژی دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

قیمت شیر فلو کنترل پنوماتیک

شیرهای فلو کنترل پنوماتیک در برندهای مختلف در بازار عرضه شده است. قطعا به علت وجود تفاوت هایی در کیفیت ساخت در زمان خرید فلوکنترل پنوماتیک متوجه تغییر قیمت ها خواهید شد. از آنجایی که تولید فلوکنترل پنوماتیک توسط تولیدکنندگان مختلف انجام می‌شود قیمت فلوکنترل پنوماتیک کاملا مرتبط با نوع برند و شرکت تولیدکننده است.

از عوامل موثر دیگری که می تواند روی قیمت فلوکنترل‌ پنوماتیک تاثیر گذار باشد موارد زیر هستند:

  • میزان جریان عبوری در واحد زمان

  • نوع موقعیت های سوئیچینگ

  • تعداد استانداردهای تولید

  • نوع فلو کنترل پنوماتیک

  • خدمات پس از فروش

  • سایز دنده اتصال

  • میزان فشار کاری

  • سایز اسمی شیر

  • تعداد پورت‌ها

  • حد دمای کاری

  • وضعیت نصب

  • فرمان شیر

  • نوع تحریک

  • گارانتی

علاوه بر موارد بالا ویژگی‌های اختیاری مانند درایو الکتریکی جهت کنترل دقیق‌تر، صفحات برقی جهت برقراری ارتباط با (PLC) یا سیستم‌های کنترل مجاری و امکان برنامه‌پذیری هوشمند در افزایش قیمت این محصول تاثیرگذار هستند. با درنظر گرفتن موارد بالا قیمت شیر کنترل پنوماتیک تعیین می‌شود. بعلاوه اینکه در صورت وارداتی بودن این نوع محصول قطعا نرخ ارز در قیمت این محصول تاثیر گذار است.

کلام پایانی:

فلوکنترل پنوماتیک نوعی وسیله صنعتی برای کنترل جریانات سیال (هوا یا گاز) با بکارگیری قدرت پنوماتیک (هوا) می‌باشد. این محصول در برندهای متنوعی تولید و در بازار‌های هدف توزیع می‌شود. مصرف‌کنندگان می‌تونند فلو کنترل پنوماتیک را با توجه به ویژگی‌ها و امکانات خاصی که در نظر دارند خریداری کنند. بهتر است بدانید ابعاد و ظرفیت این قطعه می‌تواند تاثیر مستقیم بر قیمت آن داشته باشد. در نهایت، توصیه می‌شود برای اطلاع از قیمت ‌به‌روز و دقيق‌تر فلو کنترل‌های پنوماتیک مورد نظر، حتما با تولید کنندگان و توزیع کنندگان مطرح و معتبر تماس بگیرید. پس از کسب اطلاعات لازم درمورد نوع نیاز و کارکردهای قطعه و درنهایت مقایسه قیمتها خرید خود را نهایی کنید.

keyboard_arrow_up