ساید گلاس هیدرولیک

سایت گلاس هیدرولیک چیست؟
سایت گلاس هیدرولیک یکی از کاربردی ترین تجهیزات به کار گرفته شده در ساختار تجهیزات مورد استفاده در ساختار سیستم های برودتی است. سایت گلاس هیدرولیک را غالبا به منظور بررسی داخل سیستم، گرفتگی های صافی ها و فیلترها، سطح مایعات مبرد، حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت سیال و رطوبت موجود در سیستم مورد استفاده قرار می دهند.
جالب و در عین حال لازم است بدانید که تغییر رنگ ماده موجود در وسط سایت گلاس هیدرولیک نمایشگر رطوبت موجود می باشد. در صورتی که این ماده سبز رنگ باشد، می توان نتیجه گرفت که هیچگونه رطوبتی وجود ندارد. زرد بودن این ماده به معنای وجود رطوبت است.
لازم به ذکر است که با استفاده از این وسیله کاربردی می توان به مقایسه رنگ سیال در قسمت های گوناگون خط پرداخت. گفتنی است که وکیوم ناقص موجب نفوذ رطوبت به داخل سیستم می شود. در صورتی که سیستم سالم و عاری از هرگونه مشکل باشد، مایع مبرد به شکل ستونی از مایع به صورت کاملا شفاف و بدون کف مشاهده می گردد. در صورتی که مایع کف آلود بوده و حباب هایی درون آن مشاهده شود، می توان نتیجه گرفت که سیستم دارای مشکل می باشد.
موارد متعدد و متنوعی وجود دارند که می توانند دست به دست هم داده و باعث ایجاد مشکل در سایت گلاس هیدرولیک شوند. از جمله مهم ترین این موارد می توان به شارژ ناقص مبرد یا به عبارت دیگر نشتی سیستم، ایجاد افت فشار بیش از اندازه در فیلتر یا به عبارت دیگر گرفتگی سیستم و یا هر نوع گرفتگی در مسیر مایع، وجود ایراد در کندانسور نظیر مشکل در فن، کمبود آب در کندانسور آبی، خرابی پمپ برج، مسدود شدن میان فین ها و…، پایین بودن سابکولد و افت فشار مایع در اثر طولانی بودن بیش از اندازه خط مایع، بروز گرفتگی در فیلتر درایر، کم بودن قطر لوله خط مایع، خرابی شیر برقی و… و نیز گرم شدن اطراف خط مایع اشاره نمود.
بنابر توضیحات فوق الذکر می توان گفت که سایت گلاس که در اصطلاح لاتین آن را Sight Glass می نامند، یکی از تجهیزات موجود به منظور عبور سیال است. این وسیله کاربردی از طریق شیشه های تعبیه شده در ساختار خود زمینه ای را فراهم می سازد که کاربران امکان مشاهده حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت آن را داشته باشند.
کاربرد سایت گلاس هیدرولیک
سایت گلاس هیدرولیک شرایط لازم برای تشخیص شیرها، مبردها، صافی ها و تله بخارهای مسدود شده را فراهم می سازد. برای مثال اگر حباب و یا کف در سیستم تبرید موجود باشد، می توان نتیجه گرفت که یکی از قسمت های موجود در ساختار سیستم به درستی کار نمی کند.
از دیگر عیوب معمول در سیستم های مبرد می توان به نشت در سیستم، افت فشار بیش از اندازه در فیلترهای نصب شده، مسدود شدن سایر تجهیزات و… اشاره نمود. برای مثال هنگامی که شما به عنوان یک اپراتور مایع کف آلود و حاوی حباب را در سایت گلاس هیدرولیک می بینید، می توانید به راحتی نتیجه بگیرید که این سیستم دارای ایراداتی می باشد.
استفاده از سایت گلاس هیدرولیک همچنین به منظور دستیابی به اهداف بازرسی رایج می باشد. همانگونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، با استفاده از این ابزار پرکاربرد می توان به مقایسه رنگ سیال در قسمت های گوناگون خط پرداخت.
کاربرد سایت گلاس هیدرولیک به همین موارد محدود نمی شود. از دیگر موارد کاربرد سایت گلاس هیدرولیک می توان موارد زیر را برشمرد:
سایت گلاس ها زمینه مشاهده میزان مخلوط شدن مواد با یکدیگر و نیز حرکت جریان را در خطوطی که توده هایی از ذرات جامد همچون محصولات غذایی مختلف، پودرهای غیر ارگانیک و رزین در حال عبور می باشند، فراهم می سازد.
سایت گلاس های هیدرولیک امکان مشاهده باقیمانده و مواد خارجی غیر معمول را در زمان تمیز نمودن خطوط مهیا می کند.
سایت گلاس ها زمینه مشاهده سیال مایع شده در خطوط بخار را فراهم می سازد. بدین ترتیب اپراتور نسبت به حذف سریع آن اقدام می کند.
استفاده از سایت گلاس هیدرولیک در خطوط نیازمند روغن کاری تجهیزات رایج می باشد. بدین ترتیب رنگ روغن و میزان موجود آن به وسیله اپراتور تشخیص داده می شود.
انواع سایت گلاس هیدرولیک
لازم است بدانید که سایت گلاس ها را در انواع متعدد و متنوعی دسته بندی می کنند. در حقیقت هر یک از کارخانه های فعال در زمینه تولید سایت گلاس هیدرولیک با توجه به تجاربی که پیش تر در ساخت این محصول کسب نموده است، نوع خاصی از این محصول را تولید نموده و به توسعه آن می پردازد.
به عنوان دو دسته کلی از سایت گلاس ها می توان به شیشه های سایت گلاس و نمایشگرهای شیشه ای اشاره نمود. گفتنی است که نوع اول این دسته از سایت گلاس ها قابلیت نصب بر روی تانک ها و مخازن را دارا می باشد. این در حالی است که نوع دوم را درون خط وصل می کنند.
در نوع دیگری از تقسیم بندی های انجام شده سایت گلاس هیدرولیک را به دو دسته کلی تمام دید که آن را تحت عنوان دید 360 درجه و یا دید دور تا دور نیز نامگذاری می کنند و دید از درون شاخص جریان دسته بندی می کنند.
استفاده از مدل 360 درجه که آن را با نام مدل تمام دید نیز نامگذاری می کنند، برای خطوط دارای دما و فشار بالا مناسب نیست. این در حالی است که مدل دید از درون شاخص بر خلاف نوع تمام دید این دسته بندی، ابزاری مناسب برای کلاس های کاری بر اساس استانداردهای ANSI و نیز PNهای گوناگون از سیستم DIN است.
گفتنی است که سایت گلاس هیدرولیک دید از درون شاخص خود به دو دسته یک طرف دید و دو طرف دید تقسیم می گردد.
در بسیاری از موارد دیده شده است که کارخانه سازنده سایت گلاس ها نشانگرهای مکانیکی گوناگونی را درون این سایت ها نصب می نمایند. نمایشگرهای های نام برده زمینه ای را فراهم می سازند که اپراتورها حرکت سیالات بی رنگ و شفاف در سیستم را تشخیص دهند. همچنین با استفاده از این نشانگرها می توان جهت جریان و شدت آن را نیز تشخیص داد.
نمایشگر Flapper
یکی از نشانگرهای سایت گلاس هیدرولیک نشانگر Flapper می باشد. لازم به ذکر است که این نشانگر به طرف جهت جریان انحراف پیدا می کند. نشانگر مذکور نشانگری مناسب برای خطوط افقی می باشد. گفتنی است که استفاده از این نشانگر همچنین در خطوط عمودی که جهت جریان رو به بالا است، رایج می باشد.
از آن جا که میان میزان انحراف Flapper و شدت سیال تناسب برقرار می باشد، در بسیاری از سایت گلاس های هیدرولیک که از نمایشگر Flapper برخوردار هستند، صفحه هایی قرار داده شده است که رنج بندی شده و به منظور تشخیص میزان دبی مورد استفاده قرار می گیرند.
یکی از موارد رایج دیگر استفاده از Rotor یا پروانه در سایت گلاس هیدرولیک می باشد. لازم به ذکر است که جهت جریان سیال و میزان آن را در این تیپ می توان به صورت تقریبی تخمین زد. گفتنی است که این دسته از سایت گلاس ها را می توان هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی نصب نمود. به یاد داشته باشید که استفاده از این مدل سایت گلاس برای خطوط دبی سیال پایین توصیه نمی گردد. چرا که چنین سیالی قادر به حرکت دادن پروانه نخواهد بود.
یکی دیگر از مدل های پر طرفدار سایت گلاس هیدرولیک مدل Ball Flow Indicator است. نشانگر موجود در این مدل توپ مانند بوده و در حالت نرمال به صورت معلق در وسط سیال قابل مشاهده می باشد. این تیپ نشانگر را غالبا در خطوط عمودی و با سیالی که جهت حرکت آن از پایین به بالا است، مورد استفاده قرار می دهند.
مدل دیگر نشانگرها را تحت عنوان مدل Fingers Flow Indicator نامگذاری می کنند. گفتنی است که در این مدل تغییر جهت جریان سیال موجب می شود که سیال بسیار تمیز و شفاف به نظر برسد. این مورد حتی برای سیالات دارای رنگ تیره نیز صدق می کند.
یکی دیگر از انواع نشانگر سایت گلاس هیدرولیک مدل Integral Spout است. چنین تیپی به دلیل وجود حالت خاص در ورودی حرکت سیال، شفافیت و رنگ آن به خوبی قابل مشاهده می باشد.
انواع سایت گلاس در سیستم تبرید
سایت گلاس یا مایع نما را در سیستم تبرید به دو دسته کلی تقسیم می کنند. در ادامه به معرفی هر یک از این موارد و بررسی مختصر آن ها خواهیم پرداخت.
سایت گلاس در بدنه کمپرسور به منظور مشاهده وضعیت روغن کارتل
این نوع سایت گلاس هیدرولیک با هدف مشاهده وضعیت روغن در ساختار سیستم تبرید نصب می شود. بنابراین لازم است همواره کمپرسور به گونه ای نصب شود که اپراتور به راحتی و بدون دردسر قادر به مشاهده سایت گلاس روغن بوده و بدین ترتیب بتواند اندازه روغن، وضعیت روغن از نظر آلودگی و احتمال حل شدن در مبرد را بررسی نماید.
لازم به ذکر است که در ساختار برخی کمپرسورها در طرفین کارتل سایت گلاس تعبیه شده است. اپراتور با دیدن روغن موجود در داخل سیستم از طریق سایت گلاس هیدرولیک تصمیم به تعویض و یا عدم تعویض آن می گیرد. در صورتی که روغن بی رنگ بوده و یا دارای رنگ روشن متمایل به قهوه ای باشد، سالم بوده و نیازی به تعویض آن نیست. اما اگر روغن تیره باشد، باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.
سایت گلاس در خط مایع جهت رویت مایع گاز
این نوع سایت گلاس هیدرولیک را درست پیش از شیر انبساط و پس از هر وسیله جانبی دیگری نصب می کنند. اگر مسیر لوله کشی خط لیکوئید زیاد باشد، سایت گلاس های بیشتری را مورد استفاده قرار می دهند. گفتنی است که مبرد در سیستمی که به درستی کار می کند، به صورت مایع قابل مشاهده است.
در صورتی که مبرد موجود در درون سایت گلاس حباب دار بوده و حاوی کف سفید باشد، می توان نتیجه گرفت که مایع کمی در حال عبور است. جالب و در عین حال لازم است بدانید که بسیاری از سایت گلاس ها رطوبت داخل سیستم را نیز به نمایش می گذارند. وجود رطوبت در سیستم از طریق تغییر رنگ نشان دهنده رطوبت قابل تشخیص است.
نحوه عملکرد سایت گلاس هیدرولیک
به منظور آشنایی با نحوه عملکرد سایت گلاس نخست باید با محل نصب این ابزار کاربردی آشنا شوید.
جالب است بدانید که سایت گلاس ها را در سیستم تبرید و در مسیر مایع پر فشار دقیقا پیش از اکسپشن ولو و پس از سایر ابزارهای جانبی موجود در میان کندانسور و شیر انبساط نصب می نمایند.
گفتنی است که به منظور پیشگیری از انتشار مبرد از شیشه آن را در یک رینگ فلزی مستقر می سازند. لازم به ذکر است که سایت گلاس را با توجه به فشار، نحوه اتصال و نوع کاربری در اندازه ها و مدل های متعدد و متنوعی طراحی و تولید می کنند.
همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، از جمله اصلی ترین وظایف سایت گلاس هیدرولیک در ساختار سیستم های سرمایشی می توان به بررسی داخل سیستم، گرفتگی های صافی ها، گرفتگی های فیلترها، سطح مایع مبرد، حرکت سیال، رطوبت موجود در سیستم و… اشاره کرد.
با استفاده از رنگ ماده ای که در قسمت وسط سایت گلاس تعبیه شده است، می توان به وجود رطوبت در این سیستم پی برد. علاوه بر این، دستگاه مذکور را می توان به منظور مقایسه رنگ ماده مبرد در طول خط جریان مورد استفاده قرار داد. بدین منظور باید به یاد داشته باشید که سبز بودن رنگ ماده وسط شیشه سایت گلاس نشان دهنده عدم وجود رطوبت و زرد بودن آن نشان دهنده وجود رطوبت در سیال و نیاز به تعویض فیلتر می باشد. در صورتی که شاهد رنگ سبز فسفری در این قسمت هستید، می توانید نتیجه بگیرید که سیستم دارای مشکل است.
مزایای سایت گلاس هیدرولیک
با استفاده از این ابزار می توان مشکلات موجود در خط مایع مبرد نظیر گرفتگی در فیلترها، صافی ها و… را تشخیص داد. اپراتور می تواند با بررسی وضعیت و رنگ مایع در قسمت های گوناگون خط مایع میزان مایع و بخار موجود در سیستم را رویت کند.
با به کارگیری سایت گلاس ها در خطوط بخار می توان سیال مایع شده را تشخیص داده و اقدام لازم به منظور برطرف نمودن آن را انجام داد. استفاده از این ابزار موجب می شود که اپراتور در زمان تمیزکاری و شست و شوی خطوط باقی مانده و مواد خارجی غیر معمول را شناسایی کند. همچنین با استفاده از سایت گلاس هیدرولیک می توان باقی مانده رسوبات و مواد اضافی را رویت کرده و تا زمانی که سیستم به طور کامل تخلیه می شود، تمیز کاری را ادامه داد.
با استفاده از سایت گلاس موجود در ساختار دستگاه هایی که مخزن روغن داشته و روغن در آن ها پمپاژ می شود، می توان به مشاهده میزان روغن و تمیز یا کثیف بودن آن پرداخت. از این طریق میزان روغن، وضعیت آن و رنگ آن و اتمام آن قابل تشخیص می باشد. این دسته از ابزارها همچنین امکان بررسی و مشاهده میزان مخلوط شدن مواد جامد همچون رزین، مواد غذایی و موادی از این قبیل و تعیین مسیر حرکت جریان سیال را فراهم می کند.
لازم به ذکر است که استفاده از سایت گلاس هیدرولیک اصولا در خطوط نیازمند روغن کاری تجهیزات رایج می باشد.
علت وجود مشکل در سیستم و کف آلود بودن ماده مبرد
حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که علت وجود مشکل در سیستم و کف آلود بودن ماده مبرد چیست؟
جالب و در عین حال لازم است بدانید که در صورت ناقص بودن وکیوم رطوبت به داخل سیستم وارد شده و بدین ترتیب ماده مبرد کف آلود و حباب دار می شود. در چنین شرایطی می توان نتیجه گرفت که سیستم با مشکل مواجه شده است. لازم به ذکر است که دلایل متنوعی می توانند دست به دست هم داده و باعث بروز چنین مشکلی در سیستم گردند.
همان گونه که پیش تر نیز به اختصار اشاره کردیم، شارژ ناقص مبرد و نشتی در سیستم، افت فشار بیش از اندازه در فیلتر، وجود مشکل در کندانسور، پایین بودن سابکولد و افت فشار مایع، گرم شدن اطراف خط مایع و… از جمله مهم ترین عواملی هستند که موجب بروز مشکل در سیستم می گردند.
سایت گلاس هیدرولیک، محصولی کاربردی از شرکت کستل آلمان
جالب است بدانید که سایت گلاس یکی از کاربردی ترین ابزارهای موجود در صنایع مختلف است که ساخت شرکت کستل آلمان می باشد. اگر در ایران زندگی می کنید و نیازمند تهیه این ابزار کاربردی هستید، اصلا نگران نباشید. چرا که نمایندگی های فروش متعدد و معتبری در کشور وجود دارند که این محصول را در اختیار شما قرار می دهند.
دستگاه های مذکور را از لحاظ نوع در سه دسته یک طرفه دید، دو طرفه دید و 360 درجه دید تقسیم بندی می کنند. لازم به ذکر است که استفاده از این محصولات در خطوط روغن کاری، مایع و خطوط گاز متداول است.
انواع رنگ در سایت گلاس هیدرولیک
همان گونه که قبل تر نیز گفتیم، رنگ مایع نشانگر موجود در وسط سیستم های تبریدی حسگری رطوبتی دارد که بر اساس منظم بودن جریان و میزان رطوبت و برگشت روغن کمپرسور تغییر می کند. در صورت وجود رطوبت رنگ سبز این نشانگر به زرد تغییر می نماید. تغییر رنگ سایت گلاس زمینه ای را فراهم می سازد که دستگاه از قابلیت تشخیص و ایمن شرایط سیال سرد کننده برخوردار باشد.
بر همین اساس، سایت گلاس ها دارای سه رنگ سبز، سبز فسفری و زرد هستند. هنگامی که نشانگر رنگ سبز را نشان می دهد، می توانید نتیجه بگیرید که سیستم در حالت نرمال به سر برده و بدون هیچ مشکلی عمل می کند. تغییر رنگ سبز به سبز فسفری نشان دهنده وجود مشکل در سیستم می باشد. بنابراین اپراتور با دیدن رنگ سبز فسفری باید سریعا نسبت به شناسایی مشکل موجود و رفع آن اقدام نماید.
گاهی نشانگر سیستم رنگ زرد را به نمایش می گذارد. نمایش رنگ زرد نشان دهنده وجود مشکل در سیستم می باشد. در چنین شرایطی به منظور حل مشکل موجود باید فیلتر رطوبت گیر Oil Sight Glass را عوض نمود.
انواع سایت گلاس کستل
شرکت کستل 13 مدل اصلی از سایت گلاس ها را طراحی و تولید کرده و به بازار عرضه نموده است. لازم به ذکر است که این سایت گلاس ها را بر اساس کد قطعه معرفی می کنند. سایت گلاس های مذکور از قابلیت استفاده در سیستم های تبرید تجاری و صنعتی برخوردار هستند. این دسته از سایت گلاس ها می توانند با مبردهای متعدد و متنوعی نظیر R507، R410A، R404A، R134a و R22 کار کنند.
محدود دمایی مجاز برای مبردهای مذکور بین -30 درجه سانتی گراد تا +70 درجه سانتی گراد می باشد. بدنه جنس این دستگاه ها از برنج نورد گرم سری ST-UNI EN 12165-CW 617N می باشد. لازم به ذکر است که دستگاه مذکور از یک رینگ با محافظ صفحه ای از جنس فولاد برخوردار است. گفتنی است که کلاهک رینگ مورد استفاده در ساختار این دستگاه از جنس پلی استر الاستومر است.
از جمله مهم ترین و کاربردی ترین سایت گلاس های هیدرولیک کستل می توان به موارد زیر اشاره نمود:
سایت گلس مهره ای کستل مدل 3901/4 سایز 1/2
جنس بدنه این دسته از سایت گلاس های کستل از برنج نورد گرم می باشد. از دیگر ویژگی های مهم این سایت گلاس می توان به سیل گسکت از جنس لاستیک کلوروپرن، کلاهک رینگ از جنس پلی استر الاستومر و سازگاری با انواع مبردهای متداول اشاره نمود.
سایت گلس پیچ تو پیچ کستل مدل 3750/55 سایز 5/8
جنس بدنه سایت گلاس پیچ تو پیچ کستل مدل 3750/55 سایز 5/8 از برنج نورد گرم است. اتصال جوشی از جنس مس، برخورداری از رینگ های دارای محافظ فولادی و سازگاری با انواع مبردهای رایج از دیگر خصوصیات این دسته از سایت گلاس ها است.
سایت گلاس جوشی کستل مدل 3740/4 سایز 1/2
سایت گلاس های جوشی کستل مدل 3740/4 سایز 1/2 بدنه ای از جنس برنج نورد گرم دارند. اتصال جوشی از جنس مس، برخورداری از رینگ های دارای محافظ فولادی، سازگاری با انواع مبردهای متداول، قابلیت استفاده در بازه دمایی -30 درجه سانتی گراد تا +110 درجه سانتی گراد و… از دیگر ویژگی های مهم سایت گلاس های مذکور هستند.
5 اسکیما در رابطه با سایت گلاس هیدرولیک
سایت گلاس هیدرولیک چیست؟
سایت گلاس هیدرولیک یکی از کاربردی ترین تجهیزات به کار گرفته شده در ساختار تجهیزات مورد استفاده در ساختار سیستم های برودتی است. سایت گلاس هیدرولیک را غالبا به منظور بررسی داخل سیستم، گرفتگی های صافی ها و فیلترها، سطح مایعات مبرد،حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت سیال و رطوبت موجود در سیستم مورد استفاده قرار می دهند.
جالب و در عین حال لازم است بدانید که تغییر رنگ ماده موجود در وسط سایت گلاس هیدرولیک نمایشگر رطوبت موجود می باشد. در صورتی که این ماده سبز رنگ باشد، می توان نتیجه گرفت که هیچگونه رطوبتی وجود ندارد. زرد بودن این ماده به معنای وجود رطوبت است.
لازم به ذکر است که با استفاده از این وسیله کاربردی می توان به مقایسه رنگ سیال در قسمت های گوناگون خط پرداخت. گفتنی است که وکیوم ناقص موجب نفوذ رطوبت به داخل سیستم می شود. در صورتی که سیستم سالم و عاری از هرگونه مشکل باشد، مایع مبرد به شکل ستونی از مایع به صورت کاملا شفاف و بدون کف مشاهده می گردد. در صورتی که مایع کف آلود بوده و حباب هایی درون آن مشاهده شود، می توان نتیجه گرفت که سیستم دارای مشکل می باشد.
سایت گلاس هیدرولیک چه کاربردی دارد؟
سایت گلاس هیدرولیک شرایط لازم برای تشخیص شیرها، مبردها، صافی ها و تله بخارهای مسدود شده را فراهم می سازد. برای مثال اگر حباب و یا کف در سیستم تبرید موجود باشد، می توان نتیجه گرفت که یکی از قسمت های موجود در ساختار سیستم به درستی کار نمی کند.
از دیگر عیوب معمول در سیستم های مبرد می توان به نشت در سیستم، افت فشار بیش از اندازه در فیلترهای نصب شده، مسدود شدن سایر تجهیزات و… اشاره نمود. برای مثال هنگامی که شما به عنوان یک اپراتور مایع کف آلود و حاوی حباب را در سایت گلاس هیدرولیک می بینید، می توانید به راحتی نتیجه بگیرید که این سیستم دارای ایراداتی می باشد.
استفاده از سایت گلاس هیدرولیک همچنین به منظور دستیابی به اهداف بازرسی رایج می باشد. با استفاده از این ابزار پرکاربرد می توان به مقایسه رنگ سیال در قسمت های گوناگون خط پرداخت.
انواع سایت گلاس هیدرولیک را تعریف کنید.
لازم است بدانید که سایت گلاس ها را در انواع متعدد و متنوعی دسته بندی می کنند. در حقیقت هر یک از کارخانه های فعال در زمینه تولید سایت گلاس هیدرولیک با توجه به تجاربی که پیش تر در ساخت این محصول کسب نموده است، نوع خاصی از این محصول را تولید نموده و به توسعه آن می پردازد.
به عنوان دو دسته کلی از سایت گلاس ها می توان به شیشه های سایت گلاس و نمایشگرهای شیشه ای اشاره نمود. گفتنی است که نوع اول این دسته از سایت گلاس ها قابلیت نصب بر روی تانک ها و مخازن را دارا می باشد. این در حالی است که نوع دوم را درون خط وصل می کنند.
در نوع دیگری از تقسیم بندی های انجام شده سایت گلاس هیدرولیک را به دو دسته کلی تمام دید که آن را تحت عنوان دید 360 درجه و یا دید دور تا دور نیز نامگذاری می کنند و دید از درون شاخص جریان دسته بندی می کنند.
استفاده از مدل 360 درجه که آن را با نام مدل تمام دید نیز نامگذاری می کنند، برای خطوط دارای دما و فشار بالا مناسب نیست. این در حالی است که مدل دید از درون شاخص بر خلاف نوع تمام دید این دسته بندی، ابزاری مناسب برای کلاس های کاری بر اساس استانداردهای ANSI و نیز PNهای گوناگون از سیستم DIN است.
گفتنی است که سایت گلاس هیدرولیک دید از درون شاخص خود به دو دسته یک طرف دید و دو طرف دید تقسیم می گردد.
در بسیاری از موارد دیده شده است که کارخانه سازنده سایت گلاس ها نشانگرهای مکانیکی گوناگونی را درون این سایت ها نصب می نمایند. نمایشگرهای های نام برده زمینه ای را فراهم می سازند که اپراتورها حرکت سیالات بی رنگ و شفاف در سیستم را تشخیص دهند. همچنین با استفاده از این نشانگرها می توان جهت جریان و شدت آن را نیز تشخیص داد.
انواع سایت گلاس در سیستم تبرید را نام برده و توضیح دهید.
سایت گلاس یا مایع نما را در سیستم تبرید به دو دسته کلی تقسیم می کنند. در ادامه به معرفی هر یک از این موارد و بررسی مختصر آن ها خواهیم پرداخت.
سایت گلاس در بدنه کمپرسور به منظور مشاهده وضعیت روغن کارتل
این نوع سایت گلاس هیدرولیک با هدف مشاهده وضعیت روغن در ساختار سیستم تبرید نصب می شود. بنابراین لازم است همواره کمپرسور به گونه ای نصب شود که اپراتور به راحتی و بدون دردسر قادر به مشاهده سایت گلاس روغن بوده و بدین ترتیب بتواند اندازه روغن، وضعیت روغن از نظر آلودگی و احتمال حل شدن در مبرد را بررسی نماید.
لازم به ذکر است که در ساختار برخی کمپرسورها در طرفین کارتل سایت گلاس تعبیه شده است. اپراتور با دیدن روغن موجود در داخل سیستم از طریق سایت گلاس هیدرولیک تصمیم به تعویض و یا عدم تعویض آن می گیرد. در صورتی که روغن بی رنگ بوده و یا دارای رنگ روشن متمایل به قهوه ای باشد، سالم بوده و نیازی به تعویض آن نیست. اما اگر روغن تیره باشد، باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.
سایت گلاس در خط مایع جهت رویت مایع گاز
این نوع سایت گلاس هیدرولیک را درست پیش از شیر انبساط و پس از هر وسیله جانبی دیگری نصب می کنند. اگر مسیر لوله کشی خط لیکوئید زیاد باشد، سایت گلاس های بیشتری را مورد استفاده قرار می دهند. گفتنی است که مبرد در سیستمی که به درستی کار می کند، به صورت مایع قابل مشاهده است.
در صورتی که مبرد موجود در درون سایت گلاس حباب دار بوده و حاوی کف سفید باشد، می توان نتیجه گرفت که مایع کمی در حال عبور است. جالب و در عین حال لازم است بدانید که بسیاری از سایت گلاس ها رطوبت داخل سیستم را نیز به نمایش می گذارند. وجود رطوبت در سیستم از طریق تغییر رنگ نشان دهنده رطوبت قابل تشخیص است.
سایت گلاس هیدرولیک چگونه عمل می کند؟
جالب است بدانید که سایت گلاس ها را در سیستم تبرید و در مسیر مایع پر فشار دقیقا پیش از اکسپشن ولو و پس از سایر ابزارهای جانبی موجود در میان کندانسور و شیر انبساط نصب می نمایند.
گفتنی است که به منظور پیشگیری از انتشار مبرد از شیشه را در یک رینگ فلزی مستقر می سازند. لازم به ذکر است که سایت گلاس را با توجه به فشار، نحوه اتصال و نوع کاربری در اندازه ها و مدل های متعدد و متنوعی طراحی و تولید می کنند.
همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، از جمله اصلی ترین وظایف سایت گلاس هیدرولیک در ساختار سیستم های سرمایشی می توان به بررسی داخل سیستم، گرفتگی های صافی ها، گرفتگی های فیلترها، سطح مایع مبرد، حرکت سیال، رطوبت موجود در سیستم و… اشاره کرد.
با استفاده از رنگ ماده ای که در قسمت وسط سایت گلاس تعبیه شده است، می توان به وجود رطوبت در این سیستم پی برد. علاوه بر این، دستگاه مذکور را می توان به منظور مقایسه رنگ ماده مبرد در طول خط جریان مورد استفاده قرار داد. بدین منظور باید به یاد داشته باشید که سبز بودن رنگ ماده وسط شیشه سایت گلاس نشان دهنده عدم وجود رطوبت و زرد بودن آن نشان دهنده وجود رطوبت در سیال و نیاز به تعویض فیلتر می باشد. در صورتی که شاهد رنگ سبز فسفری در این قسمت هستید، می توانید نتیجه بگیرید که سیستم دارای مشکل است.

هیچ محصولی یافت نشد.
keyboard_arrow_up