فلوکنترل هیدرولیک

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فلو کنترل هیدرولیک

فلوکنترل هیدرولیک شیرهایی هستند که از آنها جهت کنترل حجم سیال و شدت جریان فشار استفاده می‌شود. این نوع شیرها اغلب با هدف کاهش سرعت جریان سیالات در سیستم به کار می‌روند؛ از همین جهت برای کم‌شدن سرعت فشار شروع به کاهش میزان ماده سیال می‌کنند. زمان کم شدن فشار موجود در سیستم، شیر فلوکنترل موجب می‌شود که فشار با کم‌کردن مقطع عبور سیال افزایش یابد. بدین ترتیب با بیشتر شدن میزان فشار در شیرها باز شده و در جریان عبوری تقسیم می‌شوند.

همانطور که گفتیم فرآیند اجرای فلو کنترل هیدرولیک بسیار ساده است و کاربر می تواند به سادگی کار با این نوع قطعه را یاد بگیرد. بسته شدن این مدل شیر با میزان شدت جریان قابل عبور کاهش می‌یابد و با تجمع سیال در پشت شیرها، شیر فلو کنترل باز شده و میزان فشار سیستم بالا می‌رود. از آنجاییکه شیرهای فلو کنترل مصارف بالایی دارند، در رنج‌های قیمتی متنوعی ارائه می‌شوند؛ بنابراین افراد می‌توانند با در نظر داشتن همه شرایط و مشخصات فنی با بهترین قیمت فلوکنترل هیدرولیک را خریداری کنند.

عملکرد فلوکنترل هیدرولیک چگونه است؟

قبل از خرید فلوکنترل هیدرولیک بهتر است بدانید که کارکرد این قطعه صنعتی خیلی ساده و راحت است. با بسته شدن فلو کنترل هیدرولیک می‌توان به راحتی میزان جریان سیال عبوری را کاهش داد. در این شرایط جریان سیالات در پشت فلوکنترل بسته، جمع می‌شوند و دقیقا زمانی که این شیر باز می‌شود سیالات نیز آزاد می‌شوند و درنتیجه منجر به افزایش فشار سیستم می‌شود. بهتر است بدانید که سرعت عملگرایانه فلوکنترل هیدرولیک با میزان و شدت جریان دستگاه، رابطه مستقیمی دارد.

اساسا قطعه فلوکنترل براساس نوع حرکت سیالات به دو شکل یعنی با حرکت خطی یا حرکت دورانی تولید می‌شوند. متریال موجود در ساختار بدنه این نوع شیرها از انواع چدن داکتیل، فولاد و استنلس استیل می باشد. همچنین دیسکی که در ساختار شیرهای فلوکنترل از جنس استیل، فولاد و چدن داکتیل هستند. شیرهای فلو کنترل هیدرولیکی در ابعاد ۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متری ساخته می‌شوند و میزان فشار آن‌ها از ۶ تا ۴۰ بار در نظر گرفته شده است.

معرفی انواع فلوکنترل هیدرولیک

شیرهای فلوکنترل هیدرولیک در اصطلاح صنعتی  به فولی کنترل نیز معروف هستند. این محصول نیز همچون سایر شیرهای مربوط به تنظیم فشار هیدرولیک از نظر نحوه نصب در سه نوع دسته تولید و ارائه می‌شوند:  فلوکنترل جریان سر راهی، فلو کنترل جریان زیر شیری و فلو کنترل جریان بلوکی.

در همه نمونه‌های تولیدشده از شیرهای فلو کنترل هیدرولیکی، قاعده اصلی طراحی یکسان است. در همگی این قطعات با تکنیک کم‌تر شدن سطح مقطع عبور جریان، می‌توان‌ مقدار دبی یا جریان سیال را کنترل کرد. اما به فراخور نوع کارکرد و شرایط موجود در نوع دستگاه و همچنین سیستم‌های هیدرولیکی مدل های متفاوتی از شیرهای فلو کنترل هیدرولیکی طراحی و تولید شده ‌است. برای خرید فلوکنترل هیدرولیک باید این نکته را در نظر داشته باشید که مدل‌های مختلفی از این محصول در بازار موجود است. همچنین قیمت فلوکنترل هیدرولیک با توجه به قابلیت و کارکرد خاصی که دارند متفاوت خواهد بود. در ادامه هریک از این محصولات را با هم بررسی خواهیم کرد:

خرید فلوکنترل هیدرولیک تغییر فشار

عملکرد فلوکنترل تغییر فشار بر حسب تغییرات قطر گذر سیال می‌باشد. برهمین اساس این محصول می‌تواند منجر به بروز تغییرات در میزان فشار سیال جاری در دستگاه هیدرولیک شود. درواقع کارکرد این شیر به گونه‌‌ای می باشد که با وارد نمودن اختلاف فشار در هر دو سمت شیر باعث می‌شود عملکرد به حالت معمولی باز گردد.

فلوکنترل سوزنی

شیر فلوکنترل سوزنی درواقع از ساده‌ترین نمونه های شیرهای فلوکنترلی هیدرولیکی است که به عنوان شیر کنترل جریان برای سیستم‌های هیدرولیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این نمونه از فلوکنترل‌ها از فولاد ضد زنگ است که طراحی ساده‌ای دارد. برای تنظیم نمودن مسیر جریان سیستم در این قطعه سوزن‌های خاصی به‌کاربرده می‌شود. عملکرد شیر فلو کنترل سوزنی به صورت دستی و خیلی ساده با پیچاندن یک پیچ مخصوص که در انتهای آن قرار دارد، انجام می‌گردد. افت ولتاژ شیرهای سوزنی در دو قسمت شیر جای می‌گیرد که این محل با توجه به گذرگاه ابعاد باید تعیین می‌شود، در این شرایط با محدود کردن گذرگاه، افت ولتاژ در جریان ایجاد شده و بر روی جریان عبوری شیر تاثیرگذار است.

فلوکنترل حساس به تغییر دما

در این‌محصول دما از عوامل تاثیرگذار بر روی کنترل جریان و موثر بر روی سیستم هیدرولیک به شمار می‌رود. ویسکوزیته سیال که غلظت آن می‌باشد، با بالا رفتن دما کاهش یافته و سیال رقیق‌تر می‌شود.

شیر فلو کنترل حساس به تغییر دما

در جریان سیستم هیدرولیک و کنترل جریان، دما درواقع عامل اصلی و تاثیرگذار شناخته می‌شود. با افزایش دما، درجه ویسکوزیته سیال یا میزان غلظت جریان کمتر می‌شود و درنتیجه سیال رقیق می‌شود، برهمین اساس ماده سیالی که ویسکوزیته کمی دارد، می‌تواند خیلی راحت‌تر از دهانه کنترل عبور کند. میزان شدت جریان عبوری به مراتب با بالا رفتن حرارت بیشتر هم می‌شود.  فلوکنترل هیدرولیکی حساس به تغییرات دما، ترفندی  برای کنترل کردن شرایطی است، که در آن قطعه‌ی حساس به تغییرات دما وجود داشته باشد که درواقع با افزایش دما و شدت گرمای سیال، باعث کاهش سایز گذرگاه عبور جریان شود.

فلوکنترل تغییرات فشار

کارکرد فلوکنترل تغییرات فشار بر اساس تغییرات قطر گذر سیال است که به صورت کاملا اتوماتیک، باعث تغییر فشار سیال سیستم هیدرولیک می‌شود. این عملکرد به وسیله یک مغزی که به صورت فنری عمل می‌کند، باتوجه به فشار ورود و خروج سیال بررسی می‌شود و منجر به تغییر در بر بخش گذر می‌شود. درنتیجه شیری که به تغییر فشار حساس است به منظور ایجاد توازن شیر به‌صورتی عمل می‌کند که درنهایت بتواند اختلاف فشار را در دو سر شیر به حد نرمال و طبیعی برساند. در صورتی که فشار مسیر ورودی نسبت به خروجی بیشتر باشد، مغزی به سمت راست کج شده و فنر فشرده می‌شود. بنابراین میزان و شدت جریان فشار در سیستم به خوبی کنترل خواهد شد.

کنترل جریان سرراهی مدل فلکه‌ای

یکی دیگر از مدل‌های پیشنهادی برای خرید فلوکنترل هیدرولیک این نمونه است. بدنه این نوع فلوکنترل از جنس فلز است که در ابعاد بزرگ‌تری نیز روانه بازار می‌شوند. این مدل نیز یک اهرم چرخشی دارد که با هدف کنترل نمودن جریان سیالات هیدرولیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بادرنظر گرفتن ابعاد بزرگ‌تری که این نمونه شیرها دارند. در طراحی آن‌ها برای تنظیم کردن راحتتر دبی، به جای ولوم از فلکه استفاده می‌شود. بهتر است بدانید که این مدل شیر قابلیت عبور سیال با دبی زیاد را دارد.

فلوکنترل جریان دبی مدولار

یکی دیگر از فلوکنترل‌های بین راهی هیدرولیکی است که موقع خرید فلوکنترل هیدرولیکی معمولا با نام کنترل جریان زیر شیری معرفی می‌شود. طراحی و تولید این قطعه باهدف ایجاد یک خط کنترل جریان مخصوص و مجزا در هر بخش از سیستم هیدرولیک می‌باشد. درمواردی که در دستگاه هیدرولیکی یک یا دو جک هیدرولیکی قرار داشته باشد قطعا تعداد شیلنگ‌های ارتباطی نیز کمتر خواهند بود. درنتیجه برای سیستم‌های شلوغ و پیچیده‌تر از چنین محصولی استفاده می‌شود ولی در سیستم‌های ساده‌ و خلوت‌ تر از دو مدل قبلی هم می‌توان استفاده کرد و در قیمت فلوکنترل هیدرولیک صرفه جویی کنید.

کلام پایانی:

یکی از مزایای مهم و دلیل اصلی خرید فلوکنترل هیدرولیک کنترل دقیق سیستم است. خوشبختانه قیمت فلوکنترل هیدرولیک در هر هر نوع به‌نسبت کارکرد و قابلیت‌های منحصر به فردی که دارند  آن بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. این محصول کاملا استاندارد و با جنس ساختاری بسیار با کیفیت طراحی و تولید شده است. کاربران می‌توانند این محصولات را با بهترین کیفیت و به‌صرفه‌ترین قیمت در راستای بهره‌وری بیشتر و افزایش کیفیت عبور سیالات تهیه کنند.

keyboard_arrow_up