پمپ دنده ای

نتیجه‌ای پیدا نشد.


پمپ دنده ای

پمپ دنده ای که به عنوان پمپ غلیظ کننده نیز شناخته می شود، نوعی پمپ جابجایی مثبت است که می تواند حجم زیادی از مایعات ثابت داخلی را تحمل کند. سپس با استفاده از چرخ دنده مایع را منتقل می کنند. هنگامی که سیال به بیرون پمپ می شود، این پمپ ها با توجه به سرعت چرخش چرخ دنده های خود، جریانی صاف و یکنواخت را ارائه می دهند.

در واقع پمپ های دنده ای از چرخش چرخ دنده ها برای انتقال سیال استفاده می کنند و چرخ دنده ها سیال را در ورودی پمپ جذب کرده و با وارد کردن آن به سوراخ دنده سیال را به لوله خروجی منتقل می کنند.

این پمپ ها توسط یوهانس کپلر در سال 1600 اختراع شدند و توسط مایع پمپ شده خنک و روانکاری می شوند. اگر محتوای مایع کمتر از حد مجاز باشد یا پمپ خشک شود، اصطکاک بین چرخ دنده ها افزایش می یابد و آنها و بوشینگ ها فرسوده می شوند. لازم به ذکر است که مواد پمپ دنده ای معمولا از آهن، برنج یا فولاد می باشد.

در داخل پمپ دنده ای چندین گیربکس وجود دارد که می تواند با چرخاندن سیال به خروجی، فشار قویی را منتقل کند. این دستگاه ها به طور یکنواخت و بدون پالس می چرخند و همچنین می توانند در دو جهت حرکت کنند. پمپ های دنده ای از نظر فنی همان چیزی هستند که برای پر کردن و خالی کردن مخازن استفاده می شود.


انواع پمپ دنده ای

به طور کلی پمپ های دنده ای در دو نوع پمپ دنده ای خارجی و پمپ دنده ای داخلی طراحی شده اند. قطعات پمپ دنده ای در هر دو نوع یکسان است و تنها طراحی آن ها با یکدیگر متفاوت است. در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.


پمپ دنده ای داخلی

پمپ داخلی که به دلیل شکل دستگاه ماه و ستاره نیز نامیده می شود، عملکردی مشابه پمپ خارجی دارد. این پمپ از دو چرخ دنده در اندازه های مختلف تشکیل شده است که یکی از آنها در داخل دیگری می چرخد. چرخ دنده اصلی (روتور) یک چرخ دنده داخلی است که دندانه های آن در داخل است.

در داخل این دندان های داخلی، دندان های خارجی کوچک قرار دارند. اجزای تشکیل‌ دهنده پمپ دنده داخلی با نوع خارجی آن یکسان می باشد و تنها تفاوت آن در جای گیری و نحوه‌ی درگیر شدن چرخ‌ دنده‌ ها با هم هستند.


پمپ دنده ای خارجی

پمپ دنده ای خارجی از دو دنده دوار تشکیل شده‌ است که در یک محفظه قرار دارند. این دنده‌ ها به یکدیگر متصل می‌ شوند و به وسیله موتور یا دیگر منابع قدرت کار می کنند.  زمانی‌ که دنده‌ ها به یکدیگر متصل می‌ شوند، مایع از یک‌ طرف وارد محفظه پمپ می‌ شود و از طرف دیگر خارج می‌شود.

عملکرد این پمپ ها هم بسیار راحت است مواقعی که دنده‌ ها به‌ هم اتصال می‌ یابند، فضایی میان دنده ها به وجود می‌ آید که مایع به داخل آن وارد می‌ شود، با چرخش دنده ها مایع به سمتی جا به‌ جا شده و از پمپ خارج می‌ شود. این فرآیند برای ایجاد فشار و یا جریان در مایع ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.


تفاوت پمپ دنده ای خارجی و داخلی

در رابطه با تفاوت پمپ دنده ای خارجی و داخلی به موارد های زیر توجه داشته باشید.


در پمپ‌ های خارجی دو چرخ دنده یکسان کنار هم قرار می‌ گیرند و چرخ دنده محرک به موتور متصل است و موجب چرخاندن چرخ دنده دیگر می‌ شود. در حالی‌ که در پمپ داخلی یک چرخ دنده خارجی، داخل چرخ دنده دیگر با دنده داخلی قرار می‌ گیرد و توسط آن شروع به حرکت می‌ کند.

در پمپ های خارجی روند کار با فشار بالا می‌ باشد در حالی‌ که در پمپ های داخلی روند کار با فشار متوسط و یا کم می‌ باشد.

پمپ های خارجی نسبت‌ به پمپ های داخلی به‌ دلیل ساختار جمع‌ و جور و طراحی ساده‌ تر ارزان‌ تر می‌ باشد.

پمپ دنده خارجی برای سیالات که با دمای متوسط و پایین هستند مناسب می‌ باشد، اما پمپ دنده‌ ای داخلی، برای سیالاتی که از دمای بالایی برخوردار هستند مناسب است.

پمپ دنده ای خارجی، از قابلیت پمپاژ در دو جهت در مواقع استفاده از چرخ دنده  برخوردار است. ولی پمپ دنده ای خارجی همیشه و در همه حال می‌ تواند در دو جهت کار کند.


نکات مهم در مواقع خرید پمپ دنده ای

در مواقع خرید پمپ دنده ای، بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید تا خریدی مناسب را انجام دهید.


در مواقع خرید، بهتر است ابتدا نیازهای خود و همچنین به  مایعی که باید منتقل شود به‌ دقت مشخص کنید.

قبل ‌از خرید مشخصات فنی پمپ، ازجمله سرعت چرخش، فشار، مواد ساختاری و نوع درایو محصول خود را کامل بررسی کنید تا با نیازهای شما متناسب باشد.

همچنین مطمئن شوید که پمپ دارای استانداردها و مجوزهای لازم برای استفاده در صنایع مورد نیاز شما می ‌باشد.

در مواقع خرید توجه داشته باشید که محصول انتخاب شده، از گارانتی و اصالت کالا و همینطور خدمات پس از فروش برخوردار باشد.

با رعایت کردن این چند نکته می توانید، خرید مناسب و مکان را داشته باشید.


قیمت پمپ دنده ای

موضوع قیمت پمپ های دنده ای، می تواند بنا به دلایلی متفاوت و تاثیر گذار باشد. در این بخش به برخی از موادی که بر قیمت پمپ دنده ای اثر می گذارند اشاره می شود.


مشخصات فنی

مواد ساختاری کالا

برنده تولید کننده

نوع موتور دستگاه

شرایط خرید و فروش بازار

این ها موارد های هستند که در زمان خرید، بر قیمت پمپ دنده ای بسیار اثر می گذارند. در نهایت می توان گفت که قیمت پمپ دنده ای، متغیر است و به فاکتور های متعددی بستگی دارد.


سخن پایانی

در پایان بهتر است بدانید که، پمپ های دنده ای در صنعت های گوناگون، نقش بسیار مهمی را دارند. همچین به عنوان یکی از ابزار های مهم در انتقال مایعات شناخته می شود. این پمپ ها، با ساختار وساده و عملکرد قابل اعتماد خود ، به بهره وری فرایند های تولید و عملیاتی کمک شایانی می کند.

keyboard_arrow_up