دیافراگم فشار

گیج فشار دیافراگمی

برخی صنایع برای اندازه گیری فشار سیالات خود نیاز به یک دستگاه اندازه گیری دارند تا به صورت غیر مستقیم این امر را انجام دهد. گیج فشار دیافراگمی از بهترین تجهیزات در بازار است که برای اندازه گیری فشار سیال به صورت غیر مستقیم استفاده  می شود. گاهی اندازه گیری فشار سیالات به دلایل مختلفی مانند ویسکوزیته بالا، ایمنی، مسائل بهداشتی و دیگر شرایط خاص به شکل مستقیم امکان‌ پذیر نیست. در این حالت نمی توان از یک ترانسمیتر فشار ساده یا فشار سنج های معمولی استفاده کرد. گیج های فشار دیافراگمی از جمله محصولات کاربردی برای اندازه گیری فشار این سیالات به شمار  می آیند و در مقایسه با فشار سنج های معمولی از نظر طراحی، ساختار و کارکرد  متفاوت هستند.

معرفی گیج فشار دیافراگمی و موارد کاربرد آن

گیج فشار دیافراگمی از جمله تجهیزاتی است که بر اساس تغییر وضعیت یک دیافراگم یا ساختار بسیار منعطف طراحی گردیده است که از تغییرات فوق به عنوان تغییر فشار یاد  می شود.

به طور معمول تغییر فشار صورت گرفته در یک سیستم باعث یک تغییر مکانیکی  می گردد. تغییر مکانیکی فوق ممکن است شامل چرخش یک عقربه باشد، یا تغییر وضعیت یک فشار سنج ویژه و یا به تغییر وضعیت پرده دیافراگم در یک دستگاه ترانسمیتر بیانجامد.

به طور کلی تغییر فشار محیط در فشار سنج دیافراگمی باعث تغییر وضعیت دیافراگم و جابجایی آن  می شود. معمولاً دیافراگم این تجهیزات به یک ابزار حرکتی ویژه یا یک عقربه متصل بوده که جابجایی آنها باعث حرکت کردن یک عقربه گردیده و در انتها فشار به دست آمده به شکل داده های آنالوگ و مکانیکی گزارش  می شود.

در نمونه های دیجیتالی و پیشرفته داده های آنالوگ توسط یک ترانسدیوسر به شکل ولتاژ یا میزان شدت جریان خروجی معنا شده و در انتها به صورت داده های دیجیتالی جهت اپراتور ارسال  می شود.

چگونگی عملکرد فشار سنج دیافراگمی

طراحی و تولید گیج فشار دیافراگمی بر اساس اندازه گیری غیر مستقیم فشار صورت  می گیرد. در بسیاری از تولیدات قدیمی مانند ترانسمیتر فشار یا گیج فشار این طراحی بر اساس ارتباط مستقیم فشار سنج با سیال مورد نظر صورت می گرفت. ولی در خصوص فشار سنج های دیافراگمی به هیچ عنوان ارتباط مستقیمی میان دستگاه فشار سنج و سیال وجود ندارد، از این رو گیج های فشار سنج دیافراگمی از مناسب‌ ترین و کاربردی‌ ترین دستگاه ها جهت سیالات با حرارت، خورندگی و چسبندگی بالا به شمار  می آیند. در واقع سیالات دارای شرایط خاص فوق چنانچه ارتباط مستقیمی با دستگاه فشار سنج داشته باشند روی عملکرد آنها تاثیر نامطلوبی خواهند داشت.

در طراحی فشار سنج دیافراگم یک پرده منعطف و بسیار نازک تولید شده از متریال استندلس استیل یا پلیمر به کار برده شده است. هنگامی که شاهد تغییر در فشار داخلی سیستم هستیم دیافراگم به کار برده شده در فشار سنج به شکل منفی و مثبت حرکت  می کند. بر اساس تفسیر حرکت دیافراگم آن به شکل منفی و مثبت، دستگاه  می تواند نسبت به اندازه گیری فشار در شرایط مختلف اقدام کند. سنسور فشار در این دستگاه به شکل مستقیم با سیال ارتباط نداشته و تنها حرکت دیافراگم مبنای آنالیز و تحلیل است.

 مهمترین مزیت های گیج فشار دیافراگمی یا هموژن

با توجه به مزایای بسیار گیج فشار دیافراگمی، بسیاری از شرکت هایی که در صنایع حساس فعالیت دارند نیازمند استفاده از این فشار سنج هستند. این دستگاه فشار سنج امکان اندازه گیری فشار را برای بسیاری از سیالات با شرایط خاص از جمله محیط های چسبناک و متبلور با ویسکوزیته بالا، محیط های خورنده و بسیار داغ را فراهم  می کند. با توجه به این امر دیگر نیازی به وجود اپراتور در محل دستگاه نبوده و همچنین کیفیت فشار اندازه گیری شده نیز مناسب و مطلوب است.

از دیگر مزایای گیج های فشار دیافراگمی می توان به عملکرد مناسب آنها حتی در شرایط شوک اشاره کرد که هیچ تاثیری در اندازه گیری فشار صورت گرفته ندارد. در واقع دیافراگم دستگاه فوق قادر است کلیه خطاها و نویزها را به خوبی جذب کرده و از تاثیرگذاری آنها بر روی نتیجه اندازه گیری فشار پیشگیری کند.

برخی از دستگاه های گیج فشار دیافراگمی به شکل گیج فشار روغنی تولید شده‌اند که در این مدل صفحه دستگاه از گلیسیرین و سیلیکون پر  می شود. این امر درصد خطا را در اندازه گیری دستگاه و همچنین جابجایی  به صفر  می رساند.

نکات مهم در خرید گیج فشار دیافراگمی

برای اینکه بتوانید گیج فشار را با توجه به صنعت و موارد مختلف آن خریداری کنید بایستی به نکات مهمی در این خصوص توجه داشته باشید. به طور کلی تمام پارامترهای فیزیکی و غیر فیزیکی موثر بر عملکرد دستگاه بایستی در زمان خرید دستگاه در نظر گرفته شود. در ادامه با برخی از این پارامترها بیشتر آشنا خواهید شد.

جنس بدنه دستگاه

با توجه به اینکه دستگاه در محیط های خاص مورد استفاده قرار  می گیرد بایستی نسبت به متریال و جنس بدنه آن توجه داشت. اغلب گیج های فشار سنج از متریال برنج یا دایکست آلومینیوم ساخته  می شوند.

نمایشگر گیج فشار سنج

گیج های فشار دیافراگمی از نظر نمایشگر در مدل های دیجیتال و عقربه‌ای عرضه  می شوند. با توجه به اینکه نوع نمایشگر تاثیر مستقیمی بر نتایج با کیفیت و دقیق دارد بایستی در انتخاب نمایشگر مناسب نهایت دقت را داشته باشید. علاوه بر این به قطر صفحه نمایشگر نیز توجه کنید چرا که برخی افراد نیازمند خواندن داده ها از مسافت های دور یا نزدیک هستند.

توجه به محدوده اندازه گیری فشار

به این نکته توجه داشته باشید که هر یک از دستگاه های اندازه گیری فشار دارای ظرفیت محدود و مشخصی هستند که اجازه بهره‌گیری از آنها را در کمتر یا بیشتر از این محدوده نمی دهد.

کانکشن فشار سنج دیافراگمی

کانکشن در واقع به محل اتصال دستگاه فشار سنج دیافراگمی به سایر سیستم ها اطلاق  می شود. به طور معمول کانکشن در سایز ۱.۲ اینچ طراحی  می شود اما سایزهای کوچکتر یا بزرگتر از آن نیز وجود دارد.

قیمت گیج فشار دیافراگمی

قیمت گیج فشار دیافراگمی با توجه به عملکرد و برند دستگاه متفاوت است. با این حال قیمت این دستگاه در مراکز معتبر و با سابقه بسیار مناسب است. ضمن اینکه کیفیت دستگاه فشار سنج دیافراگمی در این مراکز بسیار بالا بوده و همراه با ضمانتنامه معتبر ارائه  می شود.

سخن پایانی

گیج های فشار دیافراگمی از کاربردی‌ترین تجهیزات برای اندازه گیری فشار سیالات خورنده، سیالات بسیار داغ و سیالات با چسبندگی و سطح ویسکوزیته بالا به شمار  می آیند. در هنگام انتخاب این دستگاه حتماً به نیاز و شرایط کاری خود توجه داشته باشید تا حداکثر بهره‌برداری را از دستگاه فشار سنج دیافراگمی داشته باشید. برای دریافت کاتالوگ گیج فشار دیافراگمی و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و خرید این تجهیزات  می توانید با کارشناسان فروش مجموعه ما تماس بگیرید.

keyboard_arrow_up