فلومتر کوریولیس مس

فلومتر کوریولیس

فلومتر کوریولیس از جمله ابزارهای دقیق و با کیفیت است که به منظور  اندازه گیری شدت جریان سیال به کار می رود. این ابزار توانایی  اندازه گیری جریان سیالات گوناگون را دارد. در این نوع فلومترها از تلفیق روش های الکتریکی و مکانیکی بهره گرفته شده تا بتواند طبق تغییر وضعیت دستگاه بر اساس نوع سیال را  اندازه گیری نماید. جریان سنج کوریولیس با توجه به طراحی منحصر به فرد و خاصی که دارد از ابزار مناسب جهت بسیاری از صنایع به شمار می آید و به طور کلی برای سیالات گوناگون کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر این نوع فلومتر ها پرداخته و درباره عملکرد، مزایا و شرایط استفاده از آن ها توضیحاتی را به مشتریان محترم ارائه دهیم. 

آشنایی با فلومتر کوریولیس

فلومتر کوریولیس نوعی جریان سنج ساخته شده بر اساس مبحث کوریولیس بوده که جهت  اندازه گیری شدت جریان سیال مورد طراحی قرار گرفته است. بر اساس این مبحث شدت جریان سیال طبق نیروی وارد شده به آن و شرایط دانیسته و گرانروی سیال قابل تغییر است. تغییرات فوق را می توان با  بهره گیری از مبدل های گوناگون به ولتاژ القایی تبدیل کرد. این ولتاژ به شکل مستقیم با میزان شدت جریان سیال ارتباط دارد. از چنین اصولی بر اساس مبنا و ساخت جریان سنج کوریولیس بهره گرفته شده و اغلب برندهای معتبر دنیا نیز از  آن ها طراحی و تولید می کنند.

بیشترین تفاوت این فلومتر با دیگر فلومترها از جمله فلومترهای مغناطیسی و التراسونیک در این است که به منظور  بهره گیری در سیالات مختلف قابل استفاده هستند و در خصوص سیالات تراکم پذیر از جمله انتخاب های ایده‌ آل به شمار می آید. به طور کلی جریان سنج های فوق در دو دسته تخت و خمیده در بازار موجود هستند که اصول عملکرد و مبنای طراحی آن ها به صورت یکسان است. در مدل های تخت یک لوله مرتعش کننده و نوسان کننده به کار برده شده و در مدل های خمیده از دو لوله استفاده شده است.

چگونگی عملکرد coriolis flowmeter

عملکرد فلومتر کوریولیس جهت  اندازه گیری میزان شدت جریان سیال بر اساس تغییر وضعیت لوله مرتعش و منعطف کننده قبل و پس از ورود جریان سیال است. به عنوان مثال یک شیلنگ خالی را تصور کنید که هیچ حرکتی ندارد، اما زمانی که از شیر آب استفاده کنید متوجه خواهید شد که شدت جریان آب تغییراتی در وضعیت شیلنگ به وجود می آورد. به طوری که با شدت بیشتر جریان عبوری میزان حرکت شیلنگ نیز افزایش می یابد و شما کاملا متوجه افزایش شدت جریان آب درون شیلنگ می شوید. درون coriolis flowmeter نیز شلنگ های منعطفی استفاده شده که توسط یک دستگاه مرتعش کننده ویژه به حرکت می افتند.

حرکت فوق تا هنگامی که سیال درون لوله نشده، ثابت است و به عنوان نقطه شاهد یا استاندارد دستگاه تعیین می گردد. درون دستگاه نیز سنسورهایی قرار دارند که اقدام به  اندازه گیری تغییر وضعیت شیلنگ پرداخته و این تغییر وضعیت را به ولتاژ القایی تبدیل می کنند.

هنگامی که سیال وارد لوله دستگاه می گردد به دلیل شدت جریان آن لوله یا تیوپ حرکت می کند. تفاوت نیروی وارد گشته به ابتدا و انتهای لوله موجب به وجود آمدن حرکت مارپیچی و نوسانی در قسمت های مختلف آن می گردد. حرکات فوق تحت تاثیر مستقیم نیروی وارد شده از سوی سیال به لوله دستگاه هستند. حسگرهای مغناطیسی کار گذاشته درون دستگاه، تغییر وضعیت فوق را به شکل تغییر ولتاژ القایی  اندازه گیری کرده و موجب انتقال  آن ها به مبدل دستگاه می شوند. ولتاژ القایی فوق به شکل مستقیم با شدت جریان جرمی و حجمی در ارتباط بوده و دستگاه توانایی گزارش دهی نتیجه را برای ما دارد.

موارد کاربرد جریان سنج کوریولیس

به طور کلی فلومتر کوریولیس جهت بسیاری از بخش ها و حوزه های مختلف صنعتی کاربرد دارد. بر اساس اینکه تغییر وضعیت لوله دستگاه طبق نوع سیال ورود یافته به آن مهم‌ ترین معیار ما جهت  اندازه گیری سیال است، بنابراین محدودیتی در  اندازه گیری میزان شدت جریان سیالات گوناگون نخواهیم داشت. دستگاه های فوق به شکل مستقیم و به راحتی اقدام به  اندازه گیری شدت جریان سیال کرده و این امر به ما کمک می کند تا میزان شدت جریان سیالات دارای تراکم را به وسیله جریان سنج کوریولیس  اندازه گیری نماییم. در صورتی که دیگر فلومترها امکان دارد این پارامتر نتیجه آزمایش را به گونه‌ ای دیگر تحت تاثیر قرار دهند.

مهمترین مزیت های فلومترهای کوریولیس

فلومترهای کوریولیس دارای مزایای زیادی هستند از جمله اینکه امکان اندازه‌ گیری جریان سیال توسط این ابزار به صورت مستقیم وجود دارد، در صورتی که دیگر فلومترها از چنین مزیتی برخوردار نیستند. حتی در مواردی که می توانیم گرانرویی را  اندازه گیری کنیم، خواهیم توانست با تلفیق داده های فوق محاسبات سخت‌ تری جهت محاسبه جریان ورود و خروجی به دستگاه داشته باشیم تا میزان دقت محاسبات افزایش یابد. قیمت فلومتر کوریولیس در مقایسه با دیگر فلومترها کمی گران تر است اما با توجه به ویژگی های منحصر به فردش ارزش خرید دارد.

نکات مهم برای خرید فلومتر کوریولیس

چنانچه تمایل به تهیه جریان سنج کریولیس را دارید بایستی به موارد مختلفی در این خصوص توجه داشته باشید. زمانی که دستگاه های فوق را مشاهده می کنید در اولین مرحله به دسته‌ بندی  آن ها بر اساس خمیده یا تخت بودن توجه خواهید داشت. همچنین متریال و ماده اولیه به کار برده شده جهت ساخت بدنه فلومتر و متریال به کار برده شده جهت لوله دستگاه ممکن است تغییر کرده و جهت سیالات گوناگون، گزینه های مختلفی در بازار موجود باشد. همچنین برای خرید فلومتر کوریولیس پارامترهای دیگری از جمله شدت جریان خروجی و مدل نمایشگر را نیز بایستی مورد توجه قرار داد که به صورت خلاصه عبارتند از:

  • مدل کانکشن و سایز آن
  • جنس کانکشن و لوله به کار برده شده در دستگاه
  • چگونگی کالیبراسیون فلومتر جهت  اندازه گیری سیالات گوناگون
  • منبع تغذیه
  • مدل نمایشگر به کار برده شده در دستگاه
  • شدت جریان خروجی ترانسمیتر و چگونگی  اندازه گیری جریان

سخن پایانی

جریان سنج کوریولیس از ابزارهای دقیق، مرغوب و پیشرفته ای است که جهت  اندازه گیری میزان شدت جریان سیال مورد استفاده قرار می‌ گیرد. توسط این ابزار مناسب می توان  اندازه گیری جریان سیالات گوناگون را به راحتی انجام داد.

بر اساس مواردی که به  آن ها اشاره کردیم coriolis flowmeter بهترین گزینه جهت بسیاری از صنایع گوناگون مانند صنایعی که با سیالات گازی تراکم پذیر مرتبط هستند، می باشد. چرا که این دستگاه ها برای  اندازه گیری این دسته از سیالات بسیار توانمند بوده و از پر فروش‌ ترین گزینه های بازار نیز به شمار می آیند. برای کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و دریافت کاتالوگ فلومتر کوریولیس می توانید با کارشناسان مجموعه ما در بخش فروش تماس بگیرید.

keyboard_arrow_up